۶ عادت غیرمنتظره‌ای که هر روزه زندگی ما را خراب می‌کنند!

گفته می شود که شادی عبارتی مبهم است چرا که هر کس آن را به نحوی برای خود معنا می کند. اما روان شناسان و عصب شناسان با این گفته موافق نیستند. آن ها می دانند که چه چیزی ما را به عنوان یک انسان راضی و خشنود و چه چیزی ما را ناراحت می کند. گاهی اوقات ما احساس خیلی افتضاحی داریم، آن هم به خاطر انجام کارها و عاداتی که توجهی بهشان نداریم.

امروز در رویای آنلاین، یک سری از کارها که برای شاد بودن باید از آن ها اجتناب کنیم را آماده کرده ایم و از شما دعوت می کنیم که در ادامه با ما همراه باشید.

۶- همیشه می نشینیم:

امروزه روز، داشتن سبک زندگی ای راکد مسئله ای عادی است. شب ها، با ماشین یا وسایل حمل و نقل عمومی به منزل رفته و وقتی به خانه می رسیم جلوی لپ تاپ و تلویزیون نشسته و مشغول فیلم دیدن و چت کردن می شویم.

بدون تحرک، سطوح اندروفین و دیگر هورمون هایی که مسئول شادی هستند کاهش پیدا می کنند. هر ۳۰ دقیقه پیاده روی یا دو بار ورزش کردن در هفته، صرف نظر از اینکه چه اتفاقاتی در زندگی تان می افتد به شما انرژی و احساس رضایت می دهد.

۵- تمام روز در خانه هستیم:

می  دانیم که در خانه کار کردن لزوما ارتباطی به شادی ندارد. اما مشخص شده که جاهایی مثل سینما، رستوران و دیگر جاهایی که دوست داریم به آن ها سر بزنیم همیشه هم به ما اجازه ی لذت بردن از زندگی را نمی دهند.

اما اگر مدتی را خارج از خانه در مکانی ناشناخته بگذرانید، شادتر شده و عزت نفس تان افزایش پیدا می کند. روان شناسان به این متد “ماجراجویی درمانی” می گویند. و فرقی هم نمی کند که به یک روستای جدید یا یک کشور جدید سر می زنید. در هر حال روی شادی تان تاثیر می گذارد.

۴- به اتفاقاتی که اطراف مان می افتند توجه نداریم:

به شدت حائز اهمیت است که نه تنها به کاری که انجام می دهیم، بلکه به نحوه ی انجام آن کار هم توجه داشته باشیم. به عنوان مثال ۲ دختر را تصور کنید. یکی از آن ها به خاطر اینکه باید خانه اش را تمیز کند عصبانی است، او ترجیح می دهد در یک رستوران شیک سرقرار باشد. اما هیچ کس او را دعوت نکرده. دختر دیگر دارد ظرف ها را می شوید و از اینکه یک تایمی برای تمیز کردن خانه دارد خوشحال است.

در اولین مورد، دختر احساس خستگی کرده و در دومی دختر احساس آرامش بیشتری دارد. توانایی ما در زندگی کردن در لحظه ی حال و نگذاشتن اینکه ترس ها، پشیمانی ها و خاطرات به ما صدمه بزنند، باعث می شود زندگی جالب تر باشد.

۳- ما فقط مصرف کننده هستیم:

برای معنا بخشیدن به زندگی مان، نه تنها باید بگیریم، بلکه باید دهنده نیز باشیم. کارهایی که از روی مهربانی انجام می دهیم به ما احساس رضایت و شادی می دهند.

خبر خوب این است که حتی کوچک ترین کار خوب هم می تواند حال مان را خوب کند. کادو خریدن برای کسی، یادداشت گذاشتن یا حتی رنگ کردن دیوار همه چیزهایی هستند که باعث می شوند باور کنیم ما در زندگی هدفی داشته و کسی به ما احتیاج دارد.

۲- خودمان را از بقیه جدا می کنیم:

حتی در عصر فردیت هم باز هر شخص احتیاج دارد که عضوی از یک گروه باشد. و قضیه فقط دوستان صمیمی و اعضای خانواده مان نیست بلکه برای اینکه عمیقا شاد باشیم احتیاج داریم که با دیگران پیوند برقرار کنیم.

طبق مطالعات مختلف، این ویژگی در مبارزه با بیماری ها به ما کمک کرده، سطوح استرس مان را پایین آورده و باعث می شود که با اعتماد به نفس تر باشیم. و اهمیتی هم ندارد که عضو چه گروهی هستید: می تواند یک کلوب فوتبال، کلوب بازی یا هر چیز دیگری باشد. فقط لازم است که احساس تعلق به چیزی داشته باشید.

۱- چیزی خلق نمی کنیم:

ما نه برای پول و شهرت، بلکه برای سلامتی مان نیاز به سرگرمی های خلاقانه داریم. ثابت شده که پروسه ی خلق و ایجاد چیزی سطوح استرس را کاهش داده، خلق و خوی مان را بهبود بخشیده و در مبارزه با افسردگی به ما کمک می کند.

فراموش نکنید که خلاقیت فقط به خواندن و نقاشی کردن مربوط نمی شود، بلکه می تواند در هر چیزی باشد و نیازمند رویکرد منحصر بفرد شماست. گل بکارید، رنگ دیوارتان را انتخاب کنید، کار خانه انجام دهید و قوه ی تخیل تان را فعال کنید، فقط همین!

شادی چیزی نیست که آن را هدف لحظه ای قرار دهید. شادی از چیزهای کوچکی تشکیل شده، بنابراین ما می توانیم در هر لحظه برای خودمان شادی رقم بزنیم.

آیا شما هم عادتی که جلوی شادی تان را گرفته باشد دارید؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید