۶ علت اصلی تنفر از خود

شاید بارها از خود پرسیده باشید که چرا از خودم متنفرم ؟ شما صرف نظر از شغلی که دارید و کاری که در زندگی انجام می دهید به نقطه ای در زندگی می رسید که از خودتان بیزارید. این موضوع برای همه اتفاق می افتد.

چرا از خودمان متنفر می شویم؟

اگر به نقطه ای در زندگی رسیده اید که از خودتان متنفرید بهتر است با درک علت آن شروع کنید. مشکلی که بسیاری از ما داریم آن است تنفر از خود را مخفی یا انکار می کنیم. اما نمیتوانیم به این کار ادامه دهیم زیرا با گذشت زمان نابود می شویم. بنابراین رسیدن به ریشه مشکل راه حل ایده آل است.

  • زندگی خانوادگی نابسامان

یکی از دلایلی که از خودتان می پرسید : چرا از خودم متنفرم؟ آن است که موضوعی در مورد خانواده تان در پس ذهنتان انباشته شده است. آشکار کردن آن حقایق ممکن است برایتان دردناک باشد. شما خانواده ای داشته اید که نادیده تان گرفته یا سرکوب تان کرده اند. ممکن است آنها شما را مایه ننگ خود می دانسته اند. اگر مایه ننگ خانواده تان بوده اید، پس تنفر از خودتان ریشه در این احساس دارد.

  • غرق شدن در نفسانیات

نفس در ابتدای تولد ما وجود نداشته است و ما با بزرگ شدن آن را پرورش داده ایم. بسیاری از ما نفسی ناکامل را در خود پرورده ایم زیرا گرفتار ترکیبی از عزت نفس بالا و پایین بوده ایم. ما چگونگی ادامه بقا را یاد گرفتیم و برای رسیدن به خواسته هایمان گاهی از افراد دیگر سوء استفاده کرده ایم. همه ما گاهی شیطنت کرده ایم. وقتی با دیگران به شیوه نامناسبی برخورد می کردیم، متوجه شدیم که نفسمان مسبب همه این اتفاقات است. بعضی از ما درگیر الگوی رفتاری منفی نفسمان شده و در نتیجه از خودمان بیزار شدیم. هر چه بیشتر از خودمان متنفر شدیم بدتر با دیگران رفتار کردیم و در نتیجه این الگو ادامه پیدا کرد. ریشه این الگوی رفتاری به دوره نوجوانی برمیگردد.

  • ضربه های روحی در دوران کودکی

خانواده های از هم پاشیده با بی توجهی به فرزندانشان باعث ضربه خودن آنها می شوند. سوء استفاده از کودک، نه فقط توسط اعضای خانواده ، باعث شده تا از خودمان متنفر شویم. اگر میخواهید بدانید که چرا از خودتان متنفرید به ریشه های کودکی تان نگاه کنید. گاهی اوقات عمل شنیعی در لایه خاطرات تان مخفی شده است.

  • دوستان دروغین

وقتی بزرگتر می شوید، با افراد دروغین روبه رو می شوید.  یکی از دلایل خود – انزجاری  داشتن دوستان دغل باز است. مراقب باشید و از قلبتان محافظت کنید. هر دوستی، دوست واقعی نیست.

  • روابط نزدیک ناسالم

یکی از دلایلی که از خود متنفر می شویم رابطه ای است که به شکل بدی با یک فرد سمی به پایان می رسد. در بسیاری از موارد ما با فردی صمیمی می شویم که اختلال شخصیتی دارد. افراد خودشیفته ما را وادار می کنند باور کنیم که بی ارزشیم، زشتیم و هیچ گاه به پای کسی نمی رسیم. این افراد سمی از خودشان متنفرند و تنها شیوه ای که با آن  حالشان کمی بهتر می شود پخش کردن بیماری و رنجاندن دیگران است. شما باید ارتباط خود را با فردی که تصور می کردید دوستش دارید قطع کنید.

  • شرمساری از وضعیت بدنی

بسیاری از دختران به دلیل خجالت از هیکل خود عزت نفس ندارند. خجالت کشیدن از بدن خود یعنی ناراحت بودن از خود به دلیل بزرگی یا کوچکی بیش از حد جثه. معمولا این افراد به شکل وحشتناکی مورد انتقاد یا توهین قرار میگیرند. امروزه حتی کودکان نیز دچار شرمساری – بدنی شده اند.

وقت آن رسیده که خودتان را دوست بدارید

دوست داشتن خود ممکن است در ابتدا آسان نباشد، بخصوص اگر در رابطه با فردی هستید که به محض آنکه سعی می کنید خودتان را بالا بکشید، تحقیرتان می کند. تنفری که نسبت به خود حس می کنید ممکن است منجر به آزار رساندن به خودتان شود. اگر این طور است دور شدن از حوزه تاثیرات آن فرد زندگی تان را عوض میکند. اگر ریشه ها عمیق تر باشند ، سفر به دوران کودکی و یادگیری عشق ورزیدن به خود کمی بیشتر زمان می برد. دیگر وقت آن رسیده که از پرسیدن سوال چرا از خودم متنفرم دست بردارید و در عوض بپرسید چگونه میتوانم فردا انسان بهتری باشم؟ انسان بهتری شوید، بهتر عمل کنید.

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید