۶ نشانه آنکه وقتتان را برای موضوعات اشتباه تلف می کنید

همه ما گاهی وقتمان را تلف می کنیم، خواه مشغول دیدن برنامه مورد علاقه مان باشیم یا وظیفه ای که به گردنمان است را به تعویق بیاندازیم.

بین کمی وقت کشی به جهت رفع حوصله سر رفتگی و تلف کردن زمان زیاد و از دست دادن موقعیتهایی که میتواند زندگی تان را تغییر دهد، تفاوت عظیمی وجود دارد. در زیر به مواردی که نشان می دهند از وقتتان به شکل بهینه استفاده نمی کنید، می پردازیم.

آیا وقتتان را سر چیزهای اشتباه تلف می کنید؟

  • منتظر رسیدن به چیزی نیستید

هیچ چیز بدتر از انتظار برای رخ دادن اتفاقات زندگی نیست. هر یک از ما مسئول انتخابهای زندگی مان هستیم. اگر شاد نیستید اینکه تصمیم بگیرید کاری انجام ندهید راه حل مناسبی نیست. فرض کنیم شما مجرد و تنها هستید. اگر میخواهید شرایطتان را تغییر دهید، باید از خانه بیرون بروید و با دوستانتان رفت و آمد کنید. کاری انجام دهید تا پاسخی از طرف کائنات دریافت کنید زیرا امید داشتن بدون تلاشی از جانب شما نتیجه ای نخواهد داشت. اگر هر روز صبح از خواب بیدار میشوید بدون اینکه چشم اندازی در افق ذهنتان داشته باشید، باید نحوه سپری کردن روزهایتان را ارزیابی کنید و دست از تلف کردن وقتتان بر سر موضوعاتی که نتیجه ای برای شما ندارند ، بردارید.

  • به کم قانع هستید

واقعیت آن است که ما انتظار نداریم هر لحظه شاد زندگی کنیم. زندگی واقعی، فیلم هالیوودی نیست. اگر وقتتان را صرف شغل، رابطه دوستی، فعالیت یا زندگی ای می کنید که خواسته های شما را تامین نمی کند، راه ساده آن است که با خود بگویید بهتر از این نمی شود. زندگی یعنی تلاش. اما اگر هیچ گاه چیزهای تازه را امتحان نمیکنید، برای کاری انرژی نمیگذارید، و وقت گران بهایتان را صرف مسایل بیهوده میکنید،  وقت آن رسیده که شعله های زندگی خود را بارور کنید.

  • کار، کار، کار

شغل داشتن مهم است. پرداخت هزینه ها مهم است، موفق بودن، تخصص داشتن و شایسته بودن هم مهم است.

اما اینها تنها چیزهایی نیستند که در زندگی اهمیت دارند. ما اکثر مواقع برای کمی افزایش حقوق، یا شناخته شدن  وقتمان را روی شغلمان تلف می کنیم بدون آنکه متوجه باشیم مابقی موقعیتهای زندگی مان را از دست میدهیم. در دنیا چیزهای زیادی برای کشف کردن باقی مانده است، از عشق گرفته تا مهربانی، از کمک به دیگران تا مسافرت کردن و اگر تنها کاری که شبانه روز انجام می دهید کار کردن باشد به خودتان این موقعیت را نمیدهید تا به پتانسیل کاملتان دست پیدا کنید. کار کردن برای داشتن ثبات مالی حیاتی است. با این حال اگر کل زمانتان را صرف کار کردن می کنید، زمانی برای صرف کردن در سایر حوزه های زندگی نخواهید داشت.

  • در عالم رویا زندگی می کنید

اینکه فانتزی های شخصی داشته باشید یا زندگی تان را در مسیری که کمتر آن را تجربه کرده اید، تجسم کنید هیچ ایرادی ندارد. اما اگر ۹۹ درصد از زمانتان را صرف آرزو کردن و خواستن می کنید و نمیتوانید رویاهایتان را به واقعیت تبدیل کنید، احتمالا زندگی تان را هدر می دهید به جای آنکه خواسته های عمیق تان را تجربه کنید. ریسک کردن و خود را به بوته آزمایش سپردن ممکن است اشتباه باشد. اما ما تعداد سالهای مشخصی زندگی می کنیم و اگر ارزش سالهای عمرمان را درک نکنیم ممکن است دیر متوجه این موضوع شویم که زمان به هدر رفته به ما چیزی نیفزوده است.

  • همیشه بهانه ای دارید

باور کنید یا نه انسانها ذاتا تنبل نیستند. ما نمیخواهیم وقتمان را صرف کارهای به درد نخوری کنیم که باعث شادی مان نمیشوند اما ممکن است گرفتار الگوی بهانه تراشی شویم که مانع از تلاش کردنمان می شود. اگر همیشه درباره اینکه برای فلان شغل درخواست بدهید، یا به مسافرت بروید، فکر می کنید اما به هر دلیلی نمیتوانید، احتمالا به جای آنکه آن رویاهایتان را به واقعیت تبدیل کنید بیش از حد فکر می کنید

  • برای داشتن یک زندگی اجتماعی به تکنولوژی وابسته اید

تلویزیون و گوشی های هوشمند برای تلف کردن وقت شما طراحی شده اند. هدف تفریحات دیجیتالی دادن برنامه ای جالب برای تماشا کردن در زمانی است که هیچ کار دیگری نداریم انجام دهیم. مراقب تلف کردن بیش از اندازه وقت خود روی بازیهای بی محتوا در گوشی همراه خود یا بازدید از صفحات بی انتهای اینترنتی باشید. اگر نمی توانید گوشی خود را زمین بگذارید، وقتی بیدار می شوید نوتیفیکیشنهایتان را می خوانید یا چندین ساعت را صرف تلویزیون دیدن می کنید به تکنولوژی اجازه داده اید تا انرژی شما را مصرف کند.

ما از همدیگر متمایزیم و کاری که به نظر شما باارزش است ممکن است از نظر فرد دیگری وقت تلف کردن باشد. به یاد داشته باشید که ما تعداد سالهای محدودی روی زمین هستیم و باید مراقب کارهایی که نمی گذارند به اهدافمان نزدیک شویم باشیم.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید