۶  نشانه ای که حاکی از ترس شما  از ناامید کردن دیگران است

آیا همیشه میخواهید دیگران از شما راضی باشند؟ آیا نگران ناامید کردن مردم هستید؟ شما در این مورد تنها نیستید اما روشهایی برای بهبود این وضعیت وجود دارد. آیا باید به اینکه دیگران در مورد ما چه فکری می کنند اهمیت بدهیم؟ برخی مواقع اهمیت دادن لازم است. اما واقعیت آن است ما همیشه نمیتوانیم همه را از خود راضی نگه داریم. این کار غیرممکن است.

با این حال، برخی از مردم ترس وحشتناکی از ناامید کردن دیگران دارند. آنها میخواهند مورد پذیرش دیگران قرار بگیرند و وقتی موفق نمی شوند نمیتوانند شرایط را تحمل کنند. آیا شما هم این گونه اید؟

آیا شما دچار ترس ناسالم ناامید کردن دیگران از خود هستید؟

بله ما باید سعی کنیم همیشه بهترین خودمان را نشان دهیم اما در این راه دچار اشتباه خواهیم شد. ما همچنین در زندگی انتخابهایی می کنیم که برخی را از ما عصبانی می کند.

در زیر به چند نشانه که در دیدن حقیقت به شما کمک می کنند اشاره می کنیم.

  • نیاز به دوست داشته شدن

آیا درون خود نیاز شدیدی به دوست داشته شدن دارید؟ آیا اگر کسی شما را دوست نداشته باشد نابود می شوید؟ اگر این طور است شما درگیر ناامید کردن دیگران از خود هستید.

میخواهید همه شما را تایید کنند و به شما نیاز داشته باشند. دوست ندارید نقایص شما را ببینند زیرا باعث کم شدن علاقه آنها نسبت به شما میشود. این رفتار سالم نیست و تلاش برای راضی نگه داشتن همه از خود باعث ایجاد استرس فراوان در شما می شود.

  • معذرت خواهی کردن بیش از اندازه

افراد مهرطلب حتی برای کارهایی که انجام نداده اند عذرخواهی می کنند. آنها بارها و بارها معذرتخواهی می کنند گویی که معذرت خواهی های آنها باعث می شود کسی علیه شان موضع نگیرد. اگر شما حتی وقتی اشتباهی هم مرتکب نشده اید عذرخواهی می کنید، شدیدا میخواهید مقصر دیده نشوید. با اینکه حتی شاید کسی شما را مقصر نداند. این مورد در شخصیت شما نهادینه شده است.اما قابل تغییر است. و این خبر خوبی است.

  • صادق نبودن با خود

اول آنکه موافقت کردن با هر آنچه که دیگران می گویند یا به شما پیشنهاد می کنند طبیعی نیست. گاهی اوقات نه گفتن انتخاب صحیح است. آیا شما کارهایی انجام می دهید یا با کارهایی موافقت می کنید که نسبت به آنها راضی نیستید؟ اگر چنین است شما ترس ناامید کردن دیگران از خود را دارید اما با خودتان صادق نیستید. این رفتار سلامت فیزیکی و روانی شما را به خطر می اندازد. بنابراین باید جلوی آن را بگیرید و با خودتان صادق باشید.

  • بیش از حد زیر بار مسئولیت رفتن

آیا اخیرا در زندگی مدام کارهای این و آن را انجام می دهید؟ آیا از خویشاوندی بیمار مراقبت می کنید؟ آیا به دوستتان در اسباب کشی کمک می کنید؟ آیا از فرزندان دیگران مراقبت میکنید؟ یا حتی بدتر، آیا همه این کارها را در یک فاصله زمانی کوتاه انجام می دهید؟

اگر چنین است، ممکن است به شدت درگیر تامین نیازهای دیگران شده و نیازهای خود را از یاد برده اید. این یکی از بارزترین نشانه های ترس از ناامید کردن دیگران است. با این کار مطمئنا از طول عمر خود کم میکنید. شما باید به این موضوع به طور جدی فکر کنید و هر چه زودتر به این رویه پایان دهید. کمک کردن به دیگران خوب است اما وقتی این کمک تبدیل به خود – تخریبی می شود، بهتر است بگذارید دیگران شما را دوست نداشته باشند.

  • کوتاه آمدن از باورهای اصلی خود

اکثر افراد به مرزبندیهای شخصی شما آن اندازه که شما به مرزبندی های آنان توجه می کنید، توجه نمی کنند. شما باید باورهای اصلی خود را کشف کنید و به آنها پایبند باشید. سازش کردن چیز بدی نیست. اما اگر از استانداردها و اصول اخلاقی خود  فقط برای راضی نگه داشتن دیگران کوتاه میایید باید حد و مرزتان را مشخص کنید. اینجاست که باید بگذارید دیگران از شما متنفر شوند. آیا خودتان را به قیمت راضی نگه داشتن دیگران می فروشید؟

  • تقلید کردن از دیگران

برخی از مردان و زنان خود را تغییر می دهند تا متناسب با فردی شوند که دوستش دارند. این موضوع در بین دوستانی که ترس از ناامید کردن دیگران دارند رایج است. برای مثال اگر از فوتبال متنفرید فقط برای اینکه تایید دیگران را دریافت کنید تظاهر به دوست داشتن آن نکنید.تقلید کردن از دیگران و چیزهایی که دوست دارند نشان دهنده ترس شما از ناامید کردن دیگران است. چرا این طور است؟ زیرا شما فکر می کنید اگر بیشتر شبیه دیگران باشید آنها شما را بیشتر دوست خواهند داشت. در آخر حقیقت آشکار می شود و همه چیز را خرابتر می کند.

دیگران را از خود ناامید کنید

اگر چیزی نیاز به تغییر دارد دیگران را از خود ناامید کنید. شما باید ترس ناامید کردن دیگران از خود را از بین ببرید ، حال به هر قیمتی که شده باشد. ممکن است دوستانتان را از دست بدهید، یا همسرتان را. اما در دراز مدت با خودتان صادق بوده اید و این اهمیت دارد. در زیر به چند ایده عملی اشاره می کنیم که به شما کمک می کند سرتان را کمی بالاتر بگیرید و کمتر به نظرات دیگران درباره خود توجه کنید.

راههای ایجاد تغییر

  • خودتان را بشناسید

اولین کاری که باید انجام دهید شناخت خود است. باید بدانید چه چیزهایی را  مستقل از هر کسی حتی از نزدیک ترین اعضای خانواده خود دوست دارید و چه چیزهایی را دوست ندارید . در هیچ زمینه ای به دیگران تکیه نکنید. این گونه میتوانید حد و مرزهای شخصی تان را مشخص کنید.

  • حد و مرز تعیین کنید

اگر نسبت به حد و مرزها سردرگم هستید، از این قانون سرانگشتی استفاده کنید : نگذارید مهربانی شما به پای ضعفتان گذاشته شود. وقتی احساس می کنید کسی از شما سوء استفاده میکند، یک گام به عقب بروید و  بر روی آن حد ومرزها از نو تاکید کنید

  • محکم باشید

حرفهای دیگران را زیاد از حد جدی نگیرید. گاهی اوقات مردم عصبانی می شوند زیرا میدانند شما تسلیم عصبانیت آنها می شوید و هر کاری را که میخواهند انجام می دهید. باید این رفتارها را نادیده بگیرید و از آنها بگذرید

  • چیزی را فرض نکنید

هیچ گاه تصور نکنید نه گفتن شما کسی را ناامید می کند. برخی افراد عادی میدانند « نه» گاهی اوقات پاسخ کاملا صحیحی است. این موضوع را به خاطر بسپارید و بیشتر آن را به کار ببرید. تغییر دادن شرایطی که در آن خود را محدود به ترس ناامید کردن دیگران کرده اید، آسان نیست اما اگر کسی واقعا شما را دوست دارد، هر از گاهی ناامید کردن او ، نباید مساله بزرگی باشد.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید