۷ دلیل اینکه چرا باید آرام کردن ذهن را یاد بگیرید

ذهن، به مانند اقیانوس، همیشه در حال حرکت است. کافی است کمی به ذهن‌تان توجه کنید تا ببینید چقدر مشوش است. متوجه می‌شوید که بسیاری از افکار، در مورد موضوعات مختلف، به طور مداوم در ذهن‌تان می‌گذرند و هر کدام توجه شما را به خود مشغول می‌کنند. در ذهن اکثر مردم معمولا همین شرایط برقرار است.

شاید همیشه در جریان این حرکات ذهن‌تان نباشید، اما زمان‌هایی هست که واقعا از این عادت ذهن مطلع می‌شوید. این اتفاق معمولا زمانی می‌افتد که می‌خواهید درس بخوانید، کار کنید یا به جزئیات توجه داشته باشید. در این زمان‌ها، متوجه می‌شوید که چقدر ذهن‌تان مشوش است و چقدر کنترل کمی بر این تشویش دارید.

وقتی چیز خسته کننده‌ای می‌خوانید، چیزی که مجبورید بخوانید، می‌توانید تمرکز کرده و بقیه‌ی چیز‌ها را نادیده بگیرید؟ آیا افکار می‌آیند و می‌روند و نمی‌گذارند روی چیزی که مشغول خواندش هستید تمرکز کنید؟

وقتی کار می‌کنید، آیا افکار به طور مداوم حواس‌تان را پرت می‌کنند؟

در طی انجام مدیتیشن این مسئله آزار دهنده‌تر هم هست، مخصوصا اگر که مبتدی باشید. بارها و بارها در هنگام مدیتیشن، افکار مختلفی به ذهن‌تان آمده و تمرکزتان را از بین می‌برند. شاید یکدفعه متوجه شوید که ذهن‌تان جای دیگری است و اصلا مدیتیشن کردن را فراموش کرده‌اید.

پس از اینکه یاد بگیرید ذهن‌تان را آرام کنید همه چیز متفاوت خواهد بود. ذهنی آرام که تحت کنترل‌تان است، گنجی بزرگ است. چنین ذهنی در شرایط مختلف به شما کمک کرده و همراه‌تان خواهد بود. در ادامه دلایلی که بیان می‌کنند چرا باید ذهن‌تان را آرام کنید، به شما معرفی می‌کنیم.

۱- ذهنی آرام بهتر از ذهنی مشوش می‌تواند تمرکز کند

وقتی ذهن‌تان آرام است توجه کردن به هرکاری که مشغول آن هستید آسان‌تر است. وقتی ذهن آرام است دیگر تشویش و از فکری به فکر دیگر پریدن وجود نداشته و این باعث صرفه جویی در زمان و اجتناب از اشتباه می‌شود.

۲- ذهنی آرام منطق و استدلال را افزایش می‌دهد

وقتی ذهن آرام است، منطقی رفتار کردن آسان‌تر می‌شود. این موضوع همچنین باعث می‌شود به کار‌های روزانه موثر‌تر رسیدگی کرده و کنترل بیشتری بر اعمال و واکنش‌های‌تان داشته باشید.

۳- ذهن آرام پادزهری برای استرس است

وقتی ذهن‌تان در آرامش باشد استرس نخواهید داشت. ذهنی آرام استرس روانی و تنش فیزیکی را آرام کرده، انرژی‌تان را حفظ کرده و از سلامتی‌تان مراقبت می‌کند. وقتی یاد می‌گیرید چطور ذهن‌تان را آرام کنید، متوجه می‌شوید که رفتارتان آرام‌تر شده و به همه چیز بدون استرس، ترس و نگرانی رسیدگی می‌کنید.

۴- ذهن آرام برای مدیتیشن ضروری است

فرض کنیم می‌نشینید تا ۲۰ دقیقه مدیتیشن کنید. چقدر از این زمان را واقعا مدیتیشن کرده و چقدر از آن ذهن‌تان مشغول افکار نامربوط است؟ احتمالا عمده‌ی این ۲۰ دقیقه را به چیز دیگری فکر می‌کنید. اگر نتوانید در طی مدیتیشن ذهن‌تان را آرام کنید، ذهن برای خودش از فکری به فکر دیگر پرسه خواهد زد. حتی به جای مدیتیشن ممکن است متوجه شوید که دارید خیال پردازی می‌کنید. ذهن آرام، دارایی ارزشمندی برای مدیتیشن است و باعث می‌شود متمرکز و ریلکس بمانید.

۵- ذهن آرام به شما اجازه می‌دهد عمیق‌تر نگاه کرده و سطحی نباشید

اگر آب مواج و گلی باشد، نمی‌توانید ته رود را نگاه کنید. ذهن هم مثل رود است، افکار مثل امواج. تنها زمانی که ذهن آرام می‌شود می‌توانید به اعماق نگاه کرده، واضح فکر کرده و به نتایج صحیح دست یافته و تصمیمات درستی بگیرید.

۶- ذهنی آرام اجازه می‌دهد که کنترل افکار، رفتار و ترس‌های‌تان را بدست داشته باشید

وقتی بتوانید ذهن‌تان را آرام کنید، این توانایی را بدست می‌آورید که افکارتان را کنترل کرده، از افکار ناخواسته اجتناب کرده و افکاری که می‌خواهید را بپذیرید.

۷- ذهن آرام در بسیاری از شرایط دارایی مهمی است

ذهنی آرام تنها در هنگام روی آوردن سختی‌ها، مشکلات و نگرانی‌ها به کار نخواهد آمد؟ بلکه سر کار که استرس و فشار بالاست و هنگام تحصیل و امتحان دادن هم بسیار به کار می‌آید. هر شغل و حرفه‌ای که دارید، ذهن آرام مطمئنا به عملکرد بهترتان کمک خواهد کرد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید