۷ نشانه‌ی افسردگی که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد

باید دانست که افسردگی جدای از علائم شایعی که همگی احتمالا می شناسیم علائم دیگری نیز دارد. نگرش ها، حالات ذهنی و رفتارهایی هستند که ظاهرا هیچ ربطی به این مسئله ندارند، اما در اصل عمیقا مرتبط هستند.

افسردگی می تواند به حالات گوناگون خود را نشان دهد همینطور به شدت ها و انواع گوناگون. همه وقتی افسرده هستند زار زار گریه نمی کنند یا همه لبخند مصنوعی نمی زنند. به همین دلیل این وضعیت ، وضعیتی ناشناخته می باشد.

به برخی از علائم افسردگی بیش از حد دقت و توجه می شود و انگار که هرکس آنها را داشته باشد به طور قطع افسرده است! حال آنکه ممکن است فقط نشان از بروز اختلالی باشند، نه لزوما افسردگی. در این مطلب ما قصد داریم به ۷ نشانه ی افسردگی که اغلب به آنها کمتر توجه می شود اشاره کنیم.

۱_ ناراحتی فیزیکی مرتبط با هر بیماری ای

مثلا دردهای عضلانی، میگرن ها، هضم نادرست و سرگیجه های ناگهانی که همگی بی دلیل اتفاق می افتند. افراد به پزشک مراجعه می کنند اما او نمی تواند چیز غیرطبیعی ای را در بدن بیمار پیدا کند و درد هم همینطور ماندگاری پیدا می کند. فرد ممکن است مشکل فیزیکی اش را صرفا فیزیکی بداند، مثلا تپش قلب را ناشی از بیماری قلبی بداند حال آنکه مشکل در اصل جای دیگری است.

۲_ کنسل کردن یا به تاخیر انداختن برنامه ها با دیگران

حقیقت این است که افراد افسرده دیگر آنقدرها تمایلی به وقت گذرانی با دیگران ندارند و این موضوع اصلا از قصد نیست. در واقعیت دلشان نمی خواهد خودشان را از دیگران جدا کرده و منزوی باشند اما از شدت خستگی نمی توانند حرکت کنند یا اینکه ذهن شان جای دیگری متمرکز است.

۳_ آرام حرکت کردن

این یکی از اصلی ترین علائم افسردگی است که اغلب مورد توجه قرار نمی گیرد. ذهن فرد افسرده با ذهن فردی که شاد است متفاوت عمل می کند و همین باعث کندی و آرام حرکت کردن این فرد می شود. انگار که این فرد در اسلوموشن است و اندکی طول می کشد تا به حرف های شما واکنش نشان دهد.

۴_ درماتیت آتوپیک

علم همچنان نتوانسته ارتباط میان افسردگی و درماتیت اتوپیک را متوجه شود. اما طبق مطالعه ای که انجام شده افراد افسرده ممکن است از این وضعیت رنج ببرند. در درماتیت آتوپیک زخم هایی روی بدن بیمار به وجود می آید که باعث درد و خارش می شوند. دلیل ایجاد این وضعیت همچنان ناشناخته است و علاوه بر دلایل دیگر محققین آن را به وضعیت ذهنی و روانی نیز مرتبط می دانند.

۵_ بیش از حد تلویزیون دیدن

بیش از حد تلویزیون دیدن و وقت صرف کردن با گوشی و کامپیوتر هم یکی  دیگر از علائم افسردگی است. فرد اغلب تمایل وسواسی به صفحه نمایشگر پیدا می کند. اما این رفتار را برای فرار کردن از واقعیت یا منزوی کردن خودشان در پیش می گیرند. کسانی که بی وقفه فیلم تماشا می کنند نمی خواهند فکر کنند و به دنبال چیزی هستند تا حواس شان ا از واقعیت پرت کند. این شرایط ممکن است به حدی برسد که فرد توانایی ارتباط برقرار کردن خود را با محیط و دنیای واقعی از دست بدهد.

۶_ کاهش میل جنسی

کاهش میل جنسی طولانی مدت یکی  دیگر از علائم افسردگی است اما متخصصین باید این جنبه را با دقت بررسی کنند.

۷_ بیش از همیشه اشتباه کردن

وقتی فرد افسرده است ذهنش کندتر کار می کند. تمرکز کردن، مرتب کردن افکار و برنامه ریزی در حین افسرده بودن دشوارتر می شود. این دلیل اشتباهات کوچک و گاه و بی گاهی که این افراد مرتکب می شوند را توضیح می دهد. فرد افسرده گاها مسائل را فراموش می کند، راحت گیج و سردرگم می شود، راحت حواسش پرت می شود و یادگیری چیزهای جدید برایش دشوار است انگار که کاملا در لحظه حضور ندارد.

این علائمی که گفته شد اغلب اوقات نه خیلی مورد توجه فرد افسرده و نه مورد توجه اطرافیانش واقع می شوند. اگر شما هم علائمی که در این مطلب ذکر شد را دارید بهتر است وقت ملاقاتی با پزشک تان تنظیم کنید.

مردم فکر می کنند که افسردگی یعنی ناراحت بودن، یعنی گریه کردن. مردم اشتباه میکنند. افسردگی احساس مداوم بی حسی است. بی حسی به عواطف و بی حسی به دروغ گفتن. افسردگی یعنی صبح از خواب بیدار می شوی تا شب دوباره بتوانی به رختخواب برگردی.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید