۷ نشانه زندگی در یک خانه سمی

اگر در خانه ای سمی زندگی می کنید، شاید خلاص شدن از آن سال ها به طول بینجامد. باید تلاش کنید تا واقعا متوجه شوید و ببینید که والدین یا شریک زندگی تان چه رفتار سواستفاده گرانه ای نسبت به شما دارند. اگر فکر می کنید که در چنین خانه ای زندگی می کنید، شما تنها نیستید. در ادامه نشانه های هشدار دهنده مبنی بر اینکه در خانه ای سمی زندگی می کنید را به شما معرفی می کنیم. اگر هر کدام از آنها را مشاهده می کنید در کمک گرفتن از افراد معتمد یا متخصص، تردید نکنید.

۱_ احساسات شما همیشه در وهله ی دوم اهمیت دارند

اگر به طور فیزیکی مورد سوءاستفاده قرار گرفته باشید تشخیص آن آسان تر است، اما در مورد سوءاستفاده ی عاطفی کار به همین سادگی ها نیست. یکی از راه های تشخیص این نوع سوءاستفاده این است که احساسات تان همیشه در وهله ی دوم برای والدین یا شریک زندگی تان اهمیت دارند. شاید به شما بگویند که عصبی شده اید و احساسات تان گذراست و به همین خاطر بیشتر به خودتان شک کرده و بیشتر به آنها اعتماد می کنید.

۲_ همیشه یک داستانی وجود دارد

خانواده های سالم سعی می کنند تضاد و درگیری هایشان را بدون داستان درست کردن برطرف کنند. گاهی ممکن است صدایشان بالا برود اما همیشه عشق  و احترام و صداقت را مدنظر دارند. اگر در خانه ای سمی زندگی می کنید یکی از علائم عمده ی آن داستان داشتن است. حس می کنید هر تعاملی که با دیگری دارید به دعوا و درگیری ختم خواهد شد.

۳_ از شما خواسته می شود در مورد اتفاقات داخل منزل دروغ بگویید

با اینکه یک سری از مسائل خصوصی هستند و نباید از محیط خانه به بیرون درز پیدا کنند، اما کارهای غیر قانونی یا خطرناک خانواده چیزهایی نیستند که بشود در برابرشان سکوت کرد.

۴_ روی پول خرج کردن، غذا خوردن و دیگر کارهای شما کنترل دارند

در خانواده های سمی، افراد را از پیامدهای قوانینی که خود وضع کرده اند می ترسانند. کنترل اعمال کردن بر پول، خورد و خوراک و دیگر موارد اعضای خانواده، باعث می شود که آن ها نتوانند به استقلال برسند.

۵_ به فضا و حد و مرزهای شما احترام گذاشته نمی شود

حتی اگر در یک جای مشترک زندگی کنید باز هر کس به حریم خصوصی خودش احتیاج داشته و افراد دیگر باید به حد و مرزها و وسایل او احترام بگذارند.

۶_ همیشه بهتان می گویند که چقدر از داشتن آنها خوش  شانسید

یکی از نشانه های فاحش زندگی در خانه ای سمی این است که فرد سوءاستفاده گر به شما می گوید که شما چقدر خوش شانسید که آن جا هستید و آن ها را دارید وگرنه از مراقبت ها و راهنمایی های آن ها محروم می ماندید. این افراد خودشان احساس ناامنی می کنند و سعی دارند با چنین حرکاتی قدری به خودشان حس بهتری بدهند.

۷_ نگران امنیت تان هستید

یکی از بهترین راه های فهمیدن اینکه در خانه ای سمی هستید یا نه، این است که به دل تان اعتماد کنید. اگر به خاطر کارها یا رفتار اعضای خانواده تان احساس ناامنی می کنید، باید تمام تلاش خود را به کار ببندید تا از آن شرایط خارج شوید.

یک جو سالم خانوادگی هرگز تهدید آمیز نیست. به طرق مختلفی می توانید کمک دریافت کنید، پس درنگ نکرده و همین امروز اقدام کنید.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید