تمام والدین می خواهند برای بچه هایشان عالی باشند. بعضی ها سخت گیرند، بعضی ها نه، اما همه شان کاری را می کنند که فکر می کنند درست است. اما گاهی اوقات والدین فراموش می کنند که چه چیزهایی از همه برای فرزندان شان مهم تر هستند. در ادامه نشانه هایی را معرفی می کنیم که اگر آنها را ببینید یعنی پدر و مادر فوق العاده ای هستید.

۱_ فرزندتان مشکلاتش را به شما می گوید

وقتی دختر یا پسرتان از موفقیت ها و دستاوردهایش برایتان می گوید خیلی خوب است. اما مهم تر این است که در مورد مشکلاتش با شما صحبت کند. طبیعی است که بخواهیم مشکلات مان را برای دیگری گفته و از حمایت او بهره مند شویم. کودکان باید متوجه باشند که اتفاقات گوناگون می افتند و اشتباه کردن هیچ اشکالی ندارد.

۲_ فکر نمی کنید که حتما باید نمرات عالی بگیرند

اگر کودک تان در مدرسه نمره ی خوبی نگرفته، نباید برای گفتنش به شما هراسی داشته باشد. بچه هایی که می ترسند اغلب نمرات شان را مخفی کرده و هول می کنند که نکند والدین شان از قضیه خبردار شوند. والدین خوب می توانند به کودکان شان توضیح دهند که مهم است در مدرسه عملکرد خوبی داشته باشند، اما دانش مهم تر از نمره است.

۳_ به حریم خصوصی همه در خانواده احترام گذاشته می شود

بسیاری از والدین فکر می کنند که بچه ها قبل از ورود به اتاق شان باید در بزنند. اما والدین خودشان همیشه از این قوانین پیروی نمی کنند. قوانین در خانواده باید برای همه یکسان باشند. به حریم خصوصی کودک تان احترام بگذارید تا او هم به حریم شما احترام بگذارد.

۴_ از کودک تان انتقاد نمی کنید

والدین خوب کودکان شان را مورد انتقاد قرار نداده و آنها را احمق، چاق یا تنبل خطاب نمی کنند. این کلمات باعث می شوند که کودک برای مدتی طولانی احساس ناامنی کند، حتی شاید برای همیشه. با دقت کلمات تان را انتخاب کنید و چیزی که از آن ناراحت و دلخور هستید را عنوان کنید نه اینکه توهین کنید.

۵_ به اشتباهات تان اعتراف کرده و عذرخواهی کنید

همه اشتباه می کنند، کودک  و بزرگسال هم ندارد. با این حال اکثر والدین فراموش می کنند که نه تنها باید عذرخواهی کردن را به کودک شان یاد بدهند، بلکه خودشان هم باید این کار را بکنند. اگر متوجه شدید که بیش از حد واکنش نشان دادید و نباید چنین رفتاری می داشتید، خجالت نکشیده و از کودک تان عذرخواهی کنید. کسی که به نقاط ضعفش اعتراف کند انسان قوی ای است.

۶_ علایق خود را به کودک تان تحمیل نمی کنید

کودکان باید کارهایی که خودشان دوست دارند انجام دهند نه کارهایی که شما دوست دارید. خیلی عالی است اگر پدری قبلا فوتبال بازی می کرده و حالا پسرش هم به این ورزش علاقه مند است. اما این امکان هم وجود دارد که کودک تان موسیقی یا رقصیدن را دوست داشته باشد. متوجه استعدادهای کودک تان شده و رویاهای خود را به او تحمیل نکنید. والدین خوب مشوق فرزندشان در رشته ی مورد علاقه اش هستند.

۷_ به حرف های کودک تان اعتماد دارید

این شرایط خیلی پیش می آید: مادر یا پدر به مدرسه ی فرزند می روند و معلم به آنها می گوید که کودک شان بدرفتاری کرده. یک پدر یا مادر عصبانی سعی نمی کند سر از جزئیات ماجرا در بیاورد، به خانه برمی گردد و غوغا به راه می اندازد. اما قبل از داد و فریاد کردن، بهتر است از کودک بخواهید که از دید خودش شرایط را توضیح دهد. شاید اصلا تقصیر کودک تان نباشد و او برای کنار آمدن با شرایط نیازمند کمک تان باشد.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید