۷ نشانه ی یک محیط کار سمی

آیا دعا دعا می کنید که روز کاری تان تمام شود؟ شاید از شغل تان متنفر شده اید اما دلیلش را نمی دانید؟ یک محیط کاری سمی اثرات مخربی بر روی شما گذاشته و ماندن در چنین محیطی اصلا کار سالمی نیست. دانستن اینکه در چنین موقعیتی باید چه کار کنید سخت بوده و به علاوه باید تشخیص دهید که فقط استرس کاری دارید یا واقعا در محیط کاری سمی گیر افتاده اید. در ادامه نشانه های یک محیط کار سمی را برای تان عنوان می کنیم.

۱_ رئیس تان قدر شما را نمی داند: وقتی قدرتان دانسته نشده و بهتان احترام گذاشته نمی شود، باعث می شود حس کنید که اهمیتی ندارید. اما اصلا این طور نیست چرا که افکار و ایده های شما هم باید به اهمیت افکار و ایده های دیگران باشند. حتی اگر ایده های تان عملی شدنی نیستند هم باید بهتان احترام گذاشته شده و از شما قدردانی کرد. وقتی این اتفاق بیفتد و شما را نادیده بگیرند، دیگر چندان رغبتی به کار کردن نداشته و برای آن نهایت تلاش تان را نمی کنید.

۲_ دوست ندارید سرکار بروید: برای همه پیش می آید که صبح از خواب بیدار شوند اما حال سرکار رفتن را نداشته باشند. با این حال اگر مدام حس می کنید که دل تان نمی خواهد سرکار حاضر شوید شاید در یک محیط سمی مشغول هستید. اگر می بینید این حالت تان مدتی طولانی است که پابرجاست بهتر است که دست به کار شده و چاره ای بیندیشید.

۳_ سرکار همیشه خاله زنک بازی وجود دارد: اگر می بینید که افراد مثل دوران مدرسه، سرکار هم گروه تشکیل می دهند پس احتمالا در محیط کاری سمی ای هستید. اداره باید محیطی دوستانه و مثبت باشد. اگر هر روز وارد محیط که می شوید، می بینید که یک سری دور هم جمع شده اند و غیبت و شایعه پراکنی می کنند اصلا نشانه خوبی نیست. کار کردن در چنین محیط بچه گانه ای سخت بوده و باعث می شود تا همه نسبت به یکدیگر رفتاری خصمانه داشته باشند. اگر هم بهتان حس اضطراب و استرس بدهد که بدتر!

۴_ به اندازه ی قبل خوشحال نیستید: اگرچه تجربه کردن روزهای کاری استرس زا طبیعی است، اما اگر خلق و خوی تان کاملا تغییر کرده به منزله ی پرچم قرمز است. شاید دوستان و خانواده تان متوجه شده باشند که شما به اندازه ی قبل خوشحال نبوده و سطح استرس و اضطراب تان بالا رفته است. شغل تان باید به شما انگیزه داده و هیجان تان برای یادگیری و رشد را بالا ببرد نه این که موجبات ناخشنودی تان را فراهم آورد.

۵_ جای رشد داشته باشد: وقتی سرکار انگیزه گرفته و به چالش کشیده شوید، بیشتر ازشغل تان لذت برده و به آن علاقه مند می شوید. اما اگر رئیس یا ناظرتان اصلا به رشد و پیشرفت تان اهمیتی نداده و کمک نمی کند تا مهارت  های تان را توسعه دهید، احتمالا شما هم کسل و بی انگیزه خواهید شد.

۶_ هیچ وقت به تلاش های زیادی که می کنید توجه نمی شود: درست به مانند زمانی که مدیریت کمکی در پیشرفت تان نمی کند، نادیده گرفتن تلاش های تان نیز به همان اندازه مخرب است. از دستاوردها باید قدردانی شود چرا که این کار به شما انگیزه می دهد تا همیشه از دل و جان مایه بگذارید.

۷_ قوانین ثبات ندارند: وقتی قوانین محیط کار هر روز عوض شوند، اصلا عادلانه نیست. اگر یک قانون برای یک نفر باشد اما برای دیگری نه، در محیط جو درگیری به وجود می آید. در یک محیط کاری خوب قوانین برای همه صدق کرده و استثنایی وجود ندارد. با اینکه سلسله مراتب وجود دارد، اما مساوات بین همه باید رعایت شود. ثبات یکی از مسائل مهم در محیط کاری است، چرا که در صورت عدم وجود آن، سوء تفاهم ها و کینه جویی های بسیاری به وجود می آید.

اگر در یک محیط کاری مسموم گیر افتاده اید می توانید سعی کنید تا در صورت امکان تغییراتی را در خود یا محیط به وجود آورده و یا اینکه می توانید به فکر تعویض محل کارتان باشید. سعی کنید قبل از هر تصمیم گیری، شرایط را خوب بسنجید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید