۷ گام برای توسعه‌ی عادتی جدید

چه مدت طول طول می‌کشد تا عادت جدیدی را توسعه دهید؟ این بازه‌ی زمانی می‌تواند از یک ثانیه تا چند سال باشد. سرعت رشد الگوی جدید عادت تا حد زیادی توسط شدت احساسی که همراه با تصمیم شروع به نوع خاصی رفتار کردن می‌آید، تعیین می‌شود.

بسیاری از مردم در مورد کاهش وزن فکر می‌کنند، حرف می‌زنند و تصمیم گیری می‌کنند. این رفتار ممکن است سال‌ها ادامه داشته باشد. روزی که پزشک می‌گوید: اگر وزنت را کم نکرده و شرایط جسمی‌ات را بهبود نبخشی، در خطر مرگ زودرس قرار داری. ناگهان فکر مردن انقدر شدید و ترسناک می‌شود که آن فرد فورا رژیم غذایی‌اش را تغییر داده، ورزش می‌کند، دست از سیگار کشیدن برمی‌دارد و فردی سالم و متناسب می‌شود. هر تجربه‌ای از لذت و یا دردی شدید، همراه با نوعی رفتار، می‌تواند الگوی رفتاری عادت‌وار ایجاد کرده که ممکن است در ادامه‌ی زندگی فرد با او همراه باشد.

به عنوان مثال، گذاشتن دست‌تان روی اجاق داغ یا دست زدن به سیم برق لخت، درد یا شوکی شدید و فوری به شما منتقل می‌کند. این تجربه شاید فقط کسری از ثانیه طول بکشد، اما بقیه‌ی عمرتان، عادت می‌کنید که دیگر دست‌تان را روی اجاق داغ نگذاشته و به سیم برق لخت دست نزنید. این نوع عادات، فوری شکل گرفته و تا ابد ماندگار خواهند ماند.

چه مدت طول می‌کشد تا عادتی شکل دهیم؟

طبق نظر کارشناسان، ۲۱ روز طول می‌کشد که عادتی معمولی را اتخاذ کرده یا بشکنید. عاداتی که پیچیده‌تر بوده یا بیشتر در سبک زندگی فعلی‌تان دخالت دارند ممکن است بیشتر به طول بینجامند.

۲۱ روز برای اتخاذ عادت یا شکستن عادت

۳ هفته ممکن است مدت خیلی طولانی‌ای بنظر نرسد، اما می‌توانید طی ۲۱ روز عاداتی قوی ایجاد کنید.

مثلا می‌توانید زودتر و سرساعتی مشخص از خواب بیدار نشوید، قبل از شروع کردن روزتان ورزش کنید، سر ساعتی مشخص به خواب بروید، وقت شناس‌تر باشید، برای روز بعد از قبل برنامه ریزی کنید، هر روز را با مهم‌ترین کارتان آغاز کنید، یا اینکه قبل از شروع هر کار، کار قبلی را به پایان برسانید.

این‌ها عادات معمولی هستند که در ۱۴ الی ۲۱ روز از طریق تمرین و تکرار می‌توانید توسعه نشان دهید. در ادامه ۷ راه توسعه‌ی عادات جدید را به شما معرفی می‌کنیم.

۱- تصمیم بگیرید

ابتدا تصمیم بگیرید. به وضوح تصمیم بگیرید که قرار است ۱۰۰% به طور خاصی رفتار کنید. به عنوان مثال اگر تصمیم می‌گیرید صبح زود بیدار شده و ورزش کنید، ساعت را روی وقت مشخصی تنظیم کرده و هر وقت زنگ زد زود بیدار شده و دست به کار شوید.

۲- هیچ وقت استثنا قائل نشوید

در طی دوره‌ی شکل گیری عادت هیچ وقت استثنا قائل نشوید. بهانه برای خودتان نیاورید. اگر قرار است ساعت ۶ بیدار شوید، هر روز ساعت ۶ بیدار شوید تا این روند خودکار شود.

۳- به دیگران بگویید که مشغول تمرین رفتار جدیدی هستند

وقتی ببینید دیگران شما را تحت نظر دارند تا ببینند چقدر اراده برای عمل به حرف‌تان دارید و چقدر مصمم هستید، بسیار در تصمیم‌تان جدی‌تر و ثابت قدم‌تر خواهید شد.

۴- عادت جدید را مجسم کنید

خودتان را در حال اجرای عادت جدید مجسم کنید. هر چه بیشتر خودتان را مجسم کرده و بیشتر خیال کنید که این رفتار برای‌تان به عادتی معمول تبدیل شده، زودتر این رفتار توسط ضمیر ناخود آگاه‌تان پذیرفته شده و اتوماتیک می‌شود.

۵- عبارت مثبتی ایجاد کنید

عبارت مثبتی ایجاد کرده و آن را بارها و بارها برای خودتان تکرار کنید. این تکرار به طور تدریجی سرعت توسعه‌ی عادت را افزایش می‌دهد. به عنوان مثال می‌توانید چیزی شبیه این بگویید: هر روز صبح ساعت ۶ بیدار می‌شم و ورزش می‌کنم! قبل از خواب این جملات را با خودتان تکرار کنید. در اکثر موارد، حتی چند دقیقه قبل از زنگ زدن ساعت خودتان بیدار خواهید شد!

۶- سمج بوده و پافشاری کنید

انقدر در انجام رفتار جدید پافشاری کنید تا اینکه راحت و اتوماتیک شود ؛ آنقدر که وقتی آن را انجام نمی‌دهید احساس ناراحتی به‌تان دست بدهد.

۷- به خودتان پاداش بدهید

هفتمین و مهم‌ترین مورد این است که برای تمرین رفتار جدید به خودتان پاداش بدهید. هر بار که به خودتان پاداش می‌دهید، آن رفتار را تایید و تقویت می‌کنید. به زودی به طور ناخود آگاه، لذت پاداش را با آن رفتار خاص مرتبط می‌کنید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید