۸ راهکار برای قوی نگه داشتن روابط دوستانه

رابطه ی دوستانه ی خوب تصادفی شکل نمی گیرد. درست به مانند رابطه ی عاشقانه، رابطه ی دوستانه هم به دوام به عشق و مراقبت احتیاج دارد. اگر شیوه ی برخورد را بلد باشید، روابط دوستانه دهه ها دوام می آورند، اما اگر تلاش لازم را برای قوی تر کردن پیوندهایتان انجام ندهید خیلی زود از هم می پاشند. دوستان تان را سرسری نگیرید.

در ادامه ۸ کاری که برای قوی نگه داشتن روابط دوستانه می توانید انجام دهید را به شما معرفی می کنیم.

۱_ حواس تان باشد که از مسائل مهم زندگی دوستان تان خبر داشته باشید

دوست تان احتمالا درگیر خیلی چیزهاست، شغل، رابطه، سرگرمی، خانواده و غیره. حواستان باشد که به علاقه مندی های او توجه نشان دهید. حتی اگر خودتان هیجان دارید که از زندگی تان تعریف کنید، کمی مکث کرده و به آنها هم فرصت دهید تا تعریف کنند این اواخر در زندگی شان چه خبر بوده. خیلی ها حس می کنند کسی بهشان گوش نمی دهد. اگر شنونده ی خوبی باشید، هیچ وقت بدون دوست نمی مانید چرا که به دیگران حس ارزشمندی و شنیده شدن می دهید.

۲_ وقتی با هم هستید برنامه ی ملاقات بعدی تان را بریزید

آدم ها راحت به هم قول می دهند که خیلی زود هم را می بینند، اما یک دفعه می بینند که ۳ ماه گذشته است. بهترین راه برای جلوگیری از این مسئله این است که قبل از جدا شدن، برنامه ی ملاقات بعدی تان را بریزید. از اینکه بپرسید چه زمانی وقت شان خالی است خجالت نکشید. اگر دوستان خوبی باشند از دیدار دوباره تان هیجان زده خواهند شد.

۳_ از خاطرات خوش تان یاد کنید

هیچ چیز به اندازه ی یادکردن از گذشته و خاطرات خوب برای قوی تر کردن پیوند روابط خوب نیست. برای سالم نگه داشتم یک رابطه ی دوستانه، باید خاطرات جدید بسازید، اما صحبت کردن در مورد خاطرات خوب گذشته هم می تواند بسیار سرحال تان بیاورد.

۴_ فعالیت های متنوع انجام دهید

آیا شما و دوستان تان فقط برای کافه و رستوران رفتن بیرون می روید؟ غذا خوردن با یکدیگر می تواند سرگرم کننده باشد. اما چرا فعالیت های دیگر مثل قدم زدن یا سینما رفتن را امتحان نکنید. این کار باعث می شود موضوع جدیدی برای صحبت داشته باشید و چیزهای تازه ای را تجربه کنید.

۵_ از اینکه اول شما ارتباط برقرار کنید ابایی نداشته باشید

اگر مدتی از آخرین باری که دوست تان را دیدید یا با او حرف می زنید می گذرد، شما پاپیش گذاشته و از آنها بخواهید همدیگر را ببینید. این احتمال وجود دارد که دوست تان هم از ته دل می خواهد شما را ببیند اما آنقدر درگیر مشغله هایش بوده که نرسیده پیام بدهد یا زنگ بزند.

۶_ چرتکه نیندازید

روابط دوستانه ی سالم بر پایه ی حمایت کردن از یکدیگر و خوش گذرانی هستند. اگر مدام چرتکه می اندازید که شما برای دوست تان چه کردید و او برای شما چکار کرده، بهتر است قدری در ارتباط با سالم بودن رابطه تان تامل کنید. اگرچه ممکن است گاهی یک طرف به حمایت بیشتری احتیاج داشته باشد. اما در رابطه باید تعادل وجود داشته باشد. هرگز سعی نکنید به دوست تان یادآوری کنید که چه فداکاری ها و از خود گذشتگی هایی برایش کردید. این کار باعث نمی شود برایتان جبران کند، بلکه فقط باعث تنفر و جرو بحث می شود.

۷_ بگویید که چه چیزهایی شما را به یاد او می اندازد

حتی اگر مدتی می شود دوست تان را ندیده اید، نوشته ها، جوک ها و اخباری که باعث شده اند به یاد و بیفتید را برایش بفرستید.

۸_ انتظارات تان را واقع گرایانه نگه دارید

هرگز بیش از توان دوستان تان از آنها انتظار نداشته باشید. مثلا اگر دوست تان به تازگی ازدواج کرده یا بچه دار شده است، نباید انتظار داشته باشید که طبق روال قبل در دورهمی ها حاضر شود. اگر دوستی دارید که همیشه بی پروا بوده و زندگی را سرسری گرفته، انتظار مشورت کاری یا بچه داری از او نداشته باشید.

در مقابل، اگر او هم از شما انتظارات زیادی دارد، حد و حدودی تعیین کنید. مثلا اگر انتظار دارد بی وقفه به مشکلات کاری اش گوش دهید، برایش مشخص کنید که شما قرار نیست روان شناس بی مزد باشید.

با تمام این ها، گاهی علیرغم تلاش هایمان مدت ها از دوستان مان بی خبر می مانیم. نباید انتظار داشت که تمام دوستی ها تا ابد دوام داشته باشند. از طرف دیگر، با دنبال کردن راهکارهای عنوان شده این احتمال وجود دارد که دوستی های بادوامی داشته باشید.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید