۸ عادت سمی ای که شادی تان را می‌ربایند

کمبود پول یا سرگرمی لزوما نمی توانند مانع شادی ما شوند بلکه بیشتر عادات سمی ما هستند که جلوی خوشحالی مان را می گیرند. اگر بدانید مشکل از کجا آب می خورد، راحت تر می توانید جلویش را بگیرید و شادی مورد نظرتان را برای خود رقم بزنید. در ادامه ی عادات سمی ای که با خلاص شدن از آنها می توانید زندگی شادتری داشته باشید را عنوان می کنیم.

۸_ جلوی احساسات تان را می گیرید: این داستان معمولا از کودکی نشات می گیرد چرا که چیزهایی مثل “گریه نکن” یا “نگرانش نباش” را می شنویم. کم کم یاد می گیریم که چطور عواطف منفی مان را پنهان کنیم، اما این رفتار اغلب تجربیات ناخوشایندی را در زندگی برایمان رقم می زند. طبق گفته ی کارشناسان، سر و کله زدن با عواطف منفی موجب می شود تا نسبت به عواطف مثبت هم بی حس شویم چرا که نمی توانیم انتخاب کنیم چه حسی را می خواهیم یا نمی خواهیم. این مسئله همچنین باعث ایجاد ارتباطات و روابط ضعیف تر شده و بر بخش های زیادی از زندگی مان تاثیر می گذارد. لازم به ذکر است که جلوی احساسات را گرفتن باعث بروز مشکلاتی در سلامتی نیز می شود. راه های غیر سمی زیادی برای آزاد سازی احساسات‎ مان است، مثلا رقصیدن یکی از آنهاست.

۷_ اجازه ی اشتباه کردن به خودتان نمی دهید: فراموش نکنیم که بسیاری از اختراعات تصادفا اختراع شده اند. مایکروویو و پنی سیلین جزو این دسته از اختراعات و اکتشافات است. کمال گرا بودن صفت خوبی است، اما آیا شادی بیشتری برایتان به ارمغان خواهد آورد؟ احتمالا نه، چرا که شما مدام سعی می کنید به یک حالت ایده آل برسید، اما همچین چیزی اصلا وجود ندارد. در این شرایط حتی کوچک ترین مشکلات می توانند شما را ناراحت کرده و موجب اضطراب، اختلال غذا خوردن و دیگر مسائل مربوط به سلامتی شوند. باید، به خودتان اجازه ی اشتباه کردن داده و دیدگاه تان را نسبت به شکست و شکست خوردن تغییر دهید.

۶_ ترجیح می دهید که قربانی باشید: مسئول دانستن دیگران و شرایط به خاطر مشکلات تان راهی سریع برای رسیدن به ناراحتی است. مقصر دانستن دیگران برای همه چیز راحت تر است اما بیایید نگاهی نزدیک تر به مسئله بیاندازیم. مثلا شما ترافیک را مسئول دیر رسیدن تان می دانید. وقتی می گویید مشکل ترافیک است، نمی توانید کاری در برابر آن انجام دهید. چرا که ترافیک فردا، پس فردا و روزهای آینده هم آنجا خواهد بود. آیا قرار است تا آخر عمرتان دیر برسید؟ اما وقتی قبول می کنید که خودتان مسئول دیر رسیدن تان هستید، با اقیانوسی از انتخاب ها مواجه می شوید. مثلا می توانید زودتر از خواب بیدار شوید یا برنامه ی کاری تان را تغییر دهید. سعی کنید به تمام اتفاقات زندگی تان از این زاویه نگاه کنید تا از این پس به جای سد و مانع، فرصت ببینید.

۵_ کینه به دل می گیرید: اول از همه اینکه، کینه می تواند تاثیرات مخربی بر سلامتی تان داشته باشد، از افسردگی گرفته تا بیماری قلبی. دوم اینکه، اگر دارید چنین رفتاری از خود نشان می دهید احتمالا مشکل عمیق تری وجود دارد. مثل مسائل مربوط به عزت نفس. مثلا اگر کسی به شما بگوید احمق، آیا شما در حالی که مطمئن هستید احمق نیستید حرف او را باور می کنید؟ ما مطمئن نیستیم و مسئله هم همینجاست. سوم اینکه فقط دارید به خودتان لطمه می زنید. شرایط منفی را به خاطر می آورید، مدام در ذهن تان دوره اش کنید و بارها و بارها احساس درماندگی می کنید. وقت و انرژی با ارزش تان را حرام چیزی می کنید که نمی توانید تغییرش دهید.

۴_ حس می کنید ذهن خوان هستید: هیچ کس واقعا نمی تواند ذهن دیگری را بخواند. با این حال افکاری مثل “به نظرشون من احمق هستم” یا “احتمالا فکر می کنن من خیلی کسل کننده ام” گاه و بیگاه به ذهن مان هجوم می آورند. راهکار این موقع آن است که خودتان را تحقیر کرده و باور داشته باشید که دیگران دید خوبی نسبت به شما دارند. این نوع دیدگاه اعتماد به نفس تان را بالا برده و کمک می کند تا راحت تر ارتباط برقرار کنید.

۳_ روی موفقیت دیگران متمرکز هستید: در عصر شبکه های اجتماعی، نیفتادن در “دام مقایسه” دشوار است. لباس هایمان به شیکی دیگران نیست، اندازه ی آنها مسافرت نمی کنیم و روابط عالی ای نداریم. فکر کردن به این چیزها به راحتی می تواند شادی را از ما برباید. اما یک چیز مهم را فراموش نکنید. اول از همه اینکه، مردم تنها چیزی را به شما نشان می دهند که خودشان دلشان می خواهد ببینید. هیچ تضمینی نیست که زندگی شان ایده آل باشد. علاوه بر این، مدارکی وجود دارد که نشان می دهند زندگی شان به آن گل و بلبلی ای که به نمایش می گذارند نیست. در انتها، وقتی شما مشغول دنبال کردن زندگی یک نفر دیگر هستید، به زندگی خودتان بی توجهی کرده و وقتی که می توانید صرف خودتان کنید را از دست می دهید. سعی کنید هر روز ۵ چیزی که به داشتن شان افتخار کرده و به خاطرشان شکرگذار هستید را یاداشت کنید.

۲_ نظر دیگران برایتان بیش از حد مهم است: چقدر سعی می کنید تاثیر مطلوبی روی دیگران بگذارید و این مسئله چقدر در شادی تان تاثیر دارد؟ طبق گفته ی کارشناسان، افراد وابسته،  اضطراب و افسردگی بیشتری را تجربه کرده و نمی توانند از حد و مرزهای شخصی شان دفاع کنند. گاهی اوقات می‎ خواهیم کسانی را تحت تاثیر قرار دهیم که حتی ازشان خوشمان نمی آید یا می خواهیم چیزی را به کسی ثابت کنیم که اصلا برایمان اهمیتی ندارد.

۱_ اجازه می دهید گذشته و آینده در حال تان دخالت کنند: نمی گوییم فکر کردن به گذشته یا آینده موجب ناراحتی تان می شود، اما بهتر است که در این دو برهه گیر نیفتیم. غوطه ور بودن در گذشته معمولا نشان می دهد که یک سری مسئله ی حل نشده باقی مانده و کاملا متمرکز بودن بر آینده خبر از اضطراب می دهد. به علاوه، مطالعات نشان داده اند که افرادی که به لحظه ی حال تمرکز می کنند شادتر بوده و احساس پیوند بیشتری با دیگران دارند.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید