۸ مشکلی که کمبود خواب برای بدن به همراه دارد

0
171
۸ مشکلی که کمبود خواب برای بدن به همراه دارد

۸ مشکلی که کمبود خواب برای بدن به همراه دارد

خیلی‌ها شب‌ها خواب خوبی نداشته و مدام از این دنده به آن دنده شده و غلت می‌زنند و در نتیجه صبح که از خواب بیدار می‌شوند احساس خواب آلودگی، خستگی و کسالت دارند. از افزایش وزن گرفته تا تضعیف سیستم ایمنی، کمبود خواب می‌تواند مشکلات مربوط به سلامتی متعددی را، مخصوصا برای مغز، بوجود بیاورد. در ادامه تاثیرات نداشتن خواب خوب بر مغز و بدن را برای‌تان عنوان می‌کنیم.

1- از دست دادن حافظه

خوابیدن بوسیله‌ی تقویت ارتباطات عصبی باعث قوی شدن حافظه‌ی طولانی مدت می‌شود. در طول روز، مغز ارتباطات زیادی برقرار می‌کند که همه‌شان مورد نیاز نیستند. در حین خواب، مغز این ارتباطات را بررسی کرده، آن‌هایی که لازم هستند را ذخیره کرده و آن‌هایی که لازم نیستند را حذف می‌کند.

2- سموم مرتبط با آلزایمر در طی خواب پاکسازی می‌شوند

مطالعات نشان می‌دهند که مغز در طی خواب سموم را سریع‌تر و موثر‌تر پاکسازی می‌کند. این سموم شامل سمومی که مسئول ایجاد بیماری‌های دژنراتیو مانند آلزایمر هستند نیز می‌باشند.

در طی خواب، سیستم لنفاوی مغز بهتر می‌تواند باز شده و سموم توسط مایع مغزی نخاعی به بیرون رانده شوند. از آنجایی که فضای بین سلول‌های مغزی در حین خواب افزایش پیدا می‌کند، سموم نسبت به زمانی که بیدار هستید آسان‌تر پاکسازی و استخراج می‌شوند.

3- مشکل ایجاد شدن در شناخت و ادراک

همه می‌دانیم که اگر به اندازه‌ی کافی نخوابیم کسل و بی‌حال می‌شویم. خواب برای عملکرد بالای قشر مغزی ضروری است. عملکرد قشر مغزی است که در واقع به ما اجازه می‌دهد تمرکز داشته و چند کار را با هم انجام دهیم.

به عنوان مثال، در حین رانندگی شما از دست‌ها، پاها و دیدتان استفاده می‌کنید، اما همچنین به خود آگاهی احتیاج داشته و باید بدانید دیگر رانندگان کجای جاده بوده و به کجا می‌روند تا بتوانید سالم به مقصد برسید. اما پس از خواب نامناسب شب، احتمال دارد که یکی از این حس‌ها عملکردش با تاخیر و مشکل رو به رو شده و در نتیجه تصادف رخ بدهد.

4- کاهش خلاقیت

مسلما خواب به مغز اجازه می‌دهد که با راندمان بالاتری کار کند، اما آیا می‌دانید که موجب تحریک شدن بخش خلاقیت مغزتان نیز می‌شود؟ وقتی کم بخوابید، نمی‌توانید فکرها و ایده‌های جدید داشته باشید، چرا که بدن‌تان انرژی انجام این کار را ندارد.

5- افزایش افسردگی

کمبود خواب می‌تواند افسردگی را بدتر کرده و یا حتی باعث بوجود آمدن آن شود. افرادی که کمتر از 6 ساعت یا بیشتر از 8 ساعت در شبانه روز می‌خوابند، از دیگران احتمال ابتلا به افسردگی‌شان بالاتر است.

دلیل محتمل این امر آن است که کمبود خواب بر ریتم طبیعی مغز اثر می‌گذارد. این ریتم در کسانی که از افسردگی رنج می‌برند مختل شده و کمبود خواب هم آسیب بیشتری به این سیستم وارد می‌کند.

6- تاثیر بر سیستم قلبی – عروقی

خواب، قلب و عروق شما را در سلامت نگه می‌دارد؛ یعنی فشار خون، قند خون و موارد این چنینی را منظم می‌کند. مطالعات نشان می‌دهند که کمبود خواب ریسک ابتلا به حمله‌ی قلبی و سکته‌ی مغزی را افزایش می‌دهد.

7- ایجاد مشکلات گوارشی

خواب ناکافی همچنین شانس ابتلا به چاقی و اضافه وزن را بالا می‌برد. لپتین و گرلین دو هورمونی هستند که احساس گرسنگی و سیری را کنترل کرده و هر دو وقتی به اندازه‌ی کافی نمی‌خوابید تحت تاثیر قرار می‌گیرند. لپتین این پیام را به مغز می‌رساند که شما به اندازه‌ی کافی غذا خورده‌اید؛ وقتی به اندازه‌ی کافی نمی‌خوابید مغز تولید این هورمون را کاهش می‌دهد و در عوض تولید گرلین را که محرک اشتها بوده و می‌تواند دلیل خوردن میان وعده‌ها و گرسنگی شبانه باشد را افزایش می‌دهد. در این بین به دلیل کمبود خواب ممکن است انقدر خسته باشید که نتوانید ورزش کنید و در این صورت احتمال افزایش وزن خود را بالا ببرید.

8- تضعیف سیستم ایمنی

مادامی که خواب هستید، بدن سیتوکین، که به مقابله با عفونت‌ها و بیماری‌ها کمک می‌کند، تولید می‌کند. وقتی بدن استراحت کافی برای تولید سیتوکین را ندارد، بهبود پیدا کردن از بیماری بیشتر طول کشیده و ممکن است زود به زود بیمار شوید.

کمبود خواب طولانی مدت سرانجام می‌تواند منجر به ابتلا به بیماری‌هایی مزمنی از جمله دیابت و بیماری‌های قلبی شود. به علاوه، تضعیف سیستم ایمنی تاثیر زیادی بر سلامت کلی، بدن و موها دارد. بروز بثورات پوستی، خشکی پوست و ریزش مو می‌تواند از اثرات تضعیف سیستم ایمنی باشد.

اگر با خوابیدن مشکلی داشته و یا از کمبود خواب رنج می‌برید، بهتر است که هر چه زودتر در صدد حل این مشکل بر‌بیایید.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید