۸ نشانه‌ی داشتن روح خسته

اگر اکثر اوقات احساس خستگی و بی انرژی بودن می کنید، شما تنها نیستید. یک نفر از هر پنج نفر در هر لحظه احساس خستگی کرده و متاسفانه خستگی در حال تبدیل شدن به نوعی عادت و هنجار است. ریتم دنیای مدرن ما را مجبور به کار دائم، استرس، تنش، کمبود خواب و نکردن ورزش کافی می کند و تمام این موارد بر روح و روحیه ی ما تاثیر می گذارند. این مسئله مشکل ساز بوده و نیازمند کمک است.

در این مطلب قصد داریم تا توجه شما را به علائم خستگی روحی که ممکن است بی اهمیت بنظر رسیده اما می توانند موجب ناراحتی و مشکلات جدی شوند جلب کنیم.

۱- خستگی بعد از یک شب خواب کامل: اگر شب به اندازه ی کافی خوابیده اید اما سخت تان است که صبح بیدار شده و از رخت خواب جدا شوید اولین علامت خستگی روحی است. شما به لحاظ فیزیکی بهبود یافته اید اما روح تان همچنان نیازمند بهبود است. در نتیجه به خستگی مزمن دچار شده و کل روز با خواب آلودگی در کشمکش هستید.

۲- رویا پردازی و فرار از واقعیت: اگر حس می کنید می خواهید از واقعیت فرار کرده و رویای زندگی دیگری را دارید، روح تان علائمی از خستگی نشان می دهد. مدام به گذشته فکر کرده و ترس از آینده دارید. مسئله ی اصلی این است که لحظه ی حال را دوست نداشته و سعی دارید به هر طریقی حواس خودتان را از آن پرت کنید. اما فرار از واقعیت می تواند به شما آسیب بزند چرا که هر روز و هر لحظه باید به کارها و مسئولیت هایتان در زمان حال برسید و این عدم تعادل نارضایتی تان را از زندگی افزایش می دهد.

۳- بی تفاوتی و ناامیدی: با در نظر گرفتن اینکه مدام احساس خستگی می کنید، ممکن احساس عدم انگیزه برای انجام کارها، بی تفاوتی نسبت به مسائلی که اطراف تان اتفاق می افتند و حتی از دست دادن علاقه نسبت به چیزهایی که پیش از این به آن ها علاقه داشته اید را تجربه کنید. ممکن است کارهایی که می کنید هیچ معنایی برایتان نداشته و نسبت به نتایج کارهایتان ناامید و بی تفاوت باشید. این شرایط باعث بروز تنش اضافی می شوند چرا که هنوز باید وظایف تان را به انجام برسانید حتی با اینکه هیچ انرژی و انگیزه ای ندارید.

۴- تغییرات ناگهانی در عواطف: نارضایتی، خستگی و بی تفاوتی می توانند بر عواطف شما تاثیر بگذارند. چند وقت یکبار بی دلیل عصبانی می شوید، به یک مسئله ی کوچک گیر می دهید یا غیرمنتظره شروع به خندیدن یا گریه کردن می کنید؟ اگر این نوسانات خلق و خو به طور منظم اتفاق می افتند، ممکن است نشانه ی روحی خسته باشند. زندگی با این تغییرات خلق و خویی سخت می شود و شما را بیشتر به کشمکش وامی دارد تا دعوت به آرامش کند.

۵- تظاهر به خوب بودن: فکر نکنید که مخفی کردن دردتان و تظاهر به خوب بودن راهی درست برای حل مشکل است اگر این کار را بکنید به خودتان و دیگران در مورد احساسات تان دروغ می گویید، آن هم درحالیکه همه چیز در درون تان درحال فروپاشی است. تمام سعی تان را می کنید تا لبخند زده و انرژی مصرف می ‎کنید تا شاد بنظر برسید، آن هم درحالیکه از درون می گریید.

۶- احساس تنهایی می کنید: اگر تمام خشم و توهین کردن هایتان را سر کسانی که دور و برتان هستند خالی کنید، روابط تان با تنش رو به رو می شوند. وقتی تظاهر می کنید که حالتان خوب است کسی نمی تواند سر از اصل ماجرا دربیاورد. تمام این ها می تواند باعث شود که احساس تنهایی کرده و با مشکل تان تنها رها شوید. فکر می کنید که کسی درک تان نمی کند کسی شما را نمی پذیرد و کسی نمی تواند کمک تان کند. پس سعی می کنید تنهایی از پس همه چیز بر آمده و هر روز با شرایط تان درگیر باشید.

۷- تمایل برای پنهان شدن از دیگران: اگر تمایل دارید از کسانی که اطراف تان هستند پنهان شوید، این نشانه ای مبنی بر داشتن روحی خسته است. شاید دلتان می خواهد یک گوشه بنشینید، از خودتان در برابر دیگران محافظت کنید یا حتی نامرئی شوید. اما از آنجایی که نمی توانید خودتان را در اتاق زندانی کرده و با دیگران در ارتباط نباشید، مجبور به برقراری ارتباط های ناخواسته می شوید. همچنان باید مکالمات روزمره تان را داشته و به دیگران نزدیک بمانید حتی اگر بخواهید همه تنهایتان بگذارند.

۸- تفکرات منفی: آیا لحظات لذت بخش کوچک توجه تان را جلب کرده، خاطرات بامزه را یادآوری کرده و سعی می کنید لحظات شادی رقم بزنید؟ اگر به تمرکز بر افکار و تجربیات بد عادت کرده باشید روح تان ممکن است خسته شده باشد. به خودتان انرژی مثبت منتقل نمی کنید و از سوی دیگر لحظات حال تان را به فکر کردن در مورد خاطرات بد گذشته یا منتظر افتادن اتفاقات بد بودن هدر می دهید. این مسائل بر خلق و خویتان تاثیر گذاشته و احساس ناخشنودی در شما ایجاد می کنند.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید