۸ نشانه‌ی پنهان افسردگی

0
118
۸ نشانه‌ی پنهان افسردگی

۸ نشانه‌ی پنهان افسردگی

افسردگی گاهی اوقات طاعون قرن بیست و یکم نامیده می شود. مطالعات نشان می دهند که افسردگی در واقع یک شرایط پزشکی است که می توان مانند بیماری های دیگر آن را درمان کرد. با این حال، اولین گام برای خلاص شدن از دست این مشکل آن است که متوجه شوید شرایط تان واقعا افسردگی بوده و چیز دیگری­ نیست. چراغ قرمز هایی وجود دارند که می توانید به وسیله ی آنها اگر مبتلا به افسردگی هستید آن را به درستی تشخیص دهید. در ادامه شایع ترین علائمی که ممکن است نشان از افسرده بودن داشته باشند را به شما معرفی می کنیم.

۱- احساس خستگی و کسلی می کنید

با اینکه روتین زندگی تان خیلی تغییری نکرده اما چندین روز پشت سرهم انرژی ندارید. به محض اینکه از خواب بیدار می شوید احساس خستگی می کنید.

۲- احساس بی ارزش بودن کرده و حس می کنید لیاقت زنده بودن را ندارید

شاید این حس بهتان دست بدهد که بی ارزش هستید. افکار مرتبط با خودکشی به ذهن تان هجوم آورده و دیگر ترسی از مرگ ندارید چرا که زندگی کردن در نظرتان بی ارزش می رسد.

۳- مشکل تمرکز یا حافظه پیدا کرده اید

 

شروع به فراموش کردن مسائل مهم کرده و نمی توانید به آسانی شماره تلفن یا اسامی را به خاطر بیاورید. گوش کردن به حرف های دیگری یا کتاب خواندن برای تان به چالش تبدیل می شود چرا که نمی توانید روی موضوع تمرکز کنید.

۴- مشکلات خواب پیدا کرده اید

یا بی خواب شده اید یا زیاد از حد می خوابید. حتی بعد از اینکه شب را طولانی خوابیده اید اما حس می کنید که باز هم به خواب بیشتری احتیاج دارید. هیچ انرژی ای نداشته و فکر می کنید که باید کل روز را در تخت خواب بگذرانید.

۵- در وزن تان تغییر ایجاد شده

ناگهان چند کیلو وزن اضافه کرده یا از دست می دهید. ممکن است اشتهای تان زیاد شده و مدام احساس گرسنگی کنید یا اینکه اصلا میل به غذا نداشته باشید.

۶- هیچ چیزی خوشحال تان نمی کند

حتی کارها و افرادی که قبلا دوست داشتید دیگر لذتی برای تان به ارمغان نمی آورند. شما مدام خسته و کسل بوده و هیچ تمایلی به انجام سرگرمی های مورد علاقه یا ملاقات دوستان صمیمی تان ندارید.

۷- مود خوبی ندارید

مدام احساس غم، اضطراب یا عصبانیت و تحریک پذیری کرده و نمی توانید دلیل واضحی برای این مسائل پیدا کنید.

۸- سلامت فیزیکی تان دچار مشکل شده

ناگهان احساس درد، مخصوصا در مفاصل و کمرتان کرده و ممکن است مشکلات گوارشی پیدا کنید. هیچ کدام از این موارد دلیل مشخصی ندارند و با داروهای معمولی از بین نمی روند.

به یاد داشته باشید که این موارد اگر به خاطر افسردگی باشند تداوم دارند. اگر شما، خانواده یا دوستان تان علائمی از افسردگی دارید، بهتر است که برای دریافت درمان مناسب وضعیت خود را با پزشک درمیان بگذارید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید