۹ اشتباهی که حین جدا شدن مرتکب می‌شویم

0
213
۹ اشتباهی که حین جداشدن مرتکب می‌شویم

۹ اشتباهی که حین جدا شدن مرتکب می‌شویم

خاتمه دادن به یک رابطه دشوار است، مخصوصا اگر شما آن طرفی که به رابطه پایان می دهد نباشید. خشم اغلب باعث می شود افراد کارهایی انجام دهند که به طور معمول انجام نمی دهند، که این کار نه تنها موجب خراب شدن اعصاب دو طرف می شود، بلکه مانع شروع کردن رابطه ای جدید و شاد نیز می شود. هرچند خیلی از این مسائل کاملا طبیعی تلقی می شوند و در واقع چیزهایی هستند که موجب می شوند ما خودمان را به خاطر آنها سرزنش کنیم.

امروز در رویای آنلاین یک سری از کارهایی که افراد معمولا وقتی طرف مقابل رابطه را به پایان می رساند انجام می دهند را آورده و توضیح داده ایم که چرا نباید هیچوقت این کارها را انجام دهیم.

۱_عصبی شدن

وقتی کسی قصد ترک کردن شما را دارد، ممکن تصمیم بگیرید که هرچه به فکرتان می رسد را به او بگویید. وقتی ما عصبانی هستیم، اغلب حرف های بی ادبانه و توهین آمیز می زنیم، چیزها را پرت می کنیم و سعی می کنیم قضیه جوری بنظر برسد انگار که ما هم از قبل قصد برهم زدن رابطه را داشته ایم. شاید بنظر برسد که این رفتار مانع از خدشه دار شدن غرور شما می شود، اما در اصل فقط همه چیز را بدتر می کند.

چرا این رفتار نادرست است: عصبانیت تقریبا خیلی زود می خوابد و اگر شما حرف هایی بزنید که نباید می زدید، احساس خجالت خواهید کرد. حتی ممکن است فکر کنید طرف مقابل چون شما بی ادب بودید ترک تان کرده و با این که این موضوع حقیقت ندارد اما ممکن است شما به مدتی طولانی خودتان را سرزنش کرده و یا حتی بدتر، سعی کنید قضیه را درست کنید. با نشان دادن رفتارهایی از این قبیل ممکن است چیزهای احمقانه تری گفته و خودتان را تحقیر کنید.

۲_ حرف زدن در مورد احساسات تان برای آخرین بار

وقتی طرف مقابل تصمیم می گیرد رابطه اش را با شما تمام کند، می تواند خیلی منتظره باشد. مردم اغلب سعی می کنند توضیح دهند که چقدر آن طرف را دوست دارند، نامه های بلند بالا می نویسند، پیام می دهند، زنگ می زنند و… این افراد فکر می کنند اگر طرف مقابل بداند چقدر به او علاقه دارند، فوری برمی گردد.

چرا این رفتار نادرست است: مشکل احساس نداشتن شما نیست، بلکه احساس نداشتن طرف مقابل است. این کارها فقط به طرف مقابل عذاب وجدان می دهند. در نتیجه هم او سعی می کند ارتباطات میان شما را به حداقل ممکن برساند و اینجاست که شما احساس افتضاحی بهتان دست می دهد.

۳_توافق کردن بر سر اینکه با هم دوست بمانید

وقتی کسی قصد ترک شما را دارد، ممکن است پیشنهاد بدهد که با هم دوست بمانید. آنها این پیشنهاد را از روی عذاب وجدان یا از روی اینکه می خواهند کسی که دوست شان دارد را نزدیک خودشان نگه دارند می دهند. توافق کردن بر سر اینکه پس از جدایی همچنان با هم دوست بمانید، یعنی ماجرا هنوز تمام نشده.

چرا این رفتار نادرست است: اگر تصمیم به جدایی گرفته اید، رابطه ی دوستانه جا برای امیدواری می گذارد و طرف مقابل ممکن است منتظر دوباره شروع شدن رابطه بماند، اتفاقی که اکثرا دیگر نخواهد افتاد.

۴_ پس خواستن کادوها

بعضی افراد پس از جدایی دچار خشم زیاد می شوند. حس می کنند مورد سوء استفاده قرار گرفته اند و خسارت می خواهند. این موضوع ممکن است باعث شود حتی بخشنده ترین افراد هم کادوهایشان را پس بخواهند؛ در این شرایط آنها می خواهند به طرف مقابل توهین کنند و به این فکر نمی کنند که چنین رفتاری چه کاری با وجهه شان خواهند کرد.

چرا این رفتار نادرست است: بعد از اینکه شما چنین رفتاری از خودتان نشان دادید، دیگر احترامی برای خودتان قائل نیستید. و طرف مقابل هم می تواند داستان اینکه شما چقدر خسیس و حریص هستید را برای دیگران تعریف کند. بهتر این است که گذشته را در گذشته رها کرده و بگذارید طرف مقابل شما را انسانی دوست داشتنی و با ملاحظه به خاطر بیاورد.

۵_به دنبال دلیلی برای برقراری ارتباط گشتن

چیزهایی که از طرف مقابل دست تان جا مانده، کادوهایی که هیچوقت شانس دادنش را پیدا نکردید و دیگر چیزهای کوچک این چنینی معمولا به عنوان راهی برای یادآوردی خودتان به طرف مقابل استفاده می شوند. بنظر می رسد که مسئله ی مهمی نیست، چون شما برای زنگ زدن به طرف مقابل دلیلی داشته اید، اما اینطور نیست.

چرا این رفتار نادرست است: توجه مدام که به رابطه هم ربطی ندارد باعث می شود طرف مقابل حس اهمیت بیشتری پیدا کند. شاید در ابتدا متوجه این موضوع نشوید، اما مثلا بعد از ۶ ماه متوجه می شوید که دلتان نمی خواهد با شخص دیگری قرار بگذارید چون هنوز در فکر شریک قبلی تان هستید.

۶_تحت تاثیر قرار دادن طرف مقابل از طریق کسانی که هر دو می شناسید

اگر هنوز حرف های ناگفته ای دارید، ممکن است بخواهید شرایط را واضح کرده و سعی کنید دیدگاه دوستان مشترک تان را عوض کنید. بنظر می رسد که اگر شما با مادر یا دوست صمیمی شریک قبلی تان صحبت کنید، آنها ممکن است کاری کنند که او دوباره پیش شما برگردد. اما این کار جواب نمی دهد.

چرا این رفتار نادرست است: طرف مقابل به احتمال زیاد حس می کند که شما دارید او را تحت فشار قرار می دهید. مخصوصا اگر آن فرد نزدیکی که هر دو می شناسید سعی کند پا در میانی کرده و از او بخواهد دوباره رابطه را شروع کند. این فشار بیشتر آنها را متقاعد می کند که باید از شما دور بمانند. اما به احتمال زیاد هیچ کس سعی نخواهد کرد که رای او را برگرداند، پس صحبت کردن در مورد مشکلات تان با دیگران فقط هدر دادن وقت تان خواهد بود.

۷_زجر دادن خود در شبکه های اجتماعی

بسیاری از افراد درک می کنند که نصف شب زنگ زدن یا پیام دادن به طرف مقابل زیاده روی است. با این حال ممکن است شما هنوز هم بخواهید شریک قبلی تان را در جریان ناراحتی و عشق خود بگذارید. آهنگ ها و عکس های غمگین در شبکه های اجتماعی به طور قطع نشان خواهند داد که شما احساس بدی دارید، اما به اینکه احساس بهتری داشته باشید کمک نخواهد کرد.

چرا این رفتار نادرست است: به جای فکر کردن به اینکه چطور شرایط تان را بهتر کنید، دارید به جست و جوی کمک از سوی دیگران می پردازید. اما عمومی کردن این مسائل فقط باعث می شود دیگران به شما بخندند و شما هم در نتیجه احساس بدتری خواهید داشت.

۸_بحث کردن با شریک جدیدتان

فقط یک هفته گذشته و شریک قبلی تان با یک نفر جدید دوست شده؟ این موضوع حتی ممکن است باعث شود بخواهید با این فرد صحبت کنید، مخصوصا اگر شما فکر کنید که هنوز رابطه تان تمام نشده.

چرا این رفتار نادرست است: وقتی به دنبال اطلاعات جدید از علاقه‎ ی عشقی جدید شریک قبلی تان می گردید، به جای اینکه وقت تان را صرف خودتان کنید، وقت تان را کاملا روی یک فرد غریبه به هدر می دهید. این کنجکاوی تبدیل به وسواس می شود و مدام به عکس‎ هایشان نگاه می کنید و به دنبال نقص می گردید. آنها هم که زندگی خودشان را می کنند و به ریش شما می خندند. در آینده از این وقتی که به هدر دادید پشیمان خواهید شد.

۹_تلاش برای فهمیدن دلیل بهم زدن رابطه

بنظر می رسد که شریک تان یک چیزی را به شما نگفته و شما فکر می کنید اگر می شد راجع به موضوع بحث کنید، مسئله درست شدنی بود. اما این احتمال هم وجود دارد که شما ماه ها را صرف این کنید که ببینید کجای کار اشتباه بوده و چه راهی را اشتباه رفته اید.

چرا این رفتار نادرست است: خیلی بعید است که بتوانید طرف مقابل را متقاعد به عوض کردن نظرش بکنید. اگر دلیل بهم زدن رابطه اشتباه افتضاحی که شما کردید و باید به خاطرش عذرخواهی کنید نیست، پس تلاش برای درست کردن شرایط فایده ای نخواهد داشت.

کارهایی که بعد از جدایی به شما کمک خواهند کرد

_ورزش کردن

_مطالعه، کار کردن و یا شروع سرگرمی ای جدید

_ارتباط برقرار کردن با مردم و ملاقات شخصی جدید

_خلاص شدن از شر هر چیزی که شما را به یاد شریک قبلی تان می اندازد

_اجتناب از صحبت در مورد رابطه با دوستان نزدیک و خانواده تان

اگر به جای انجام کارهای منفی روی به انجام کارهای مثبت بیاورید، ریکاوری از به پایان رساندن رابطه مدت کمتری به طول خواهد انجامید.

چه کاری پس از به پایان رساندن یک رابطه به شما کمک کرد؟

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید