۹ دسته افراد بسیار سمی و روشهای مقابله با آنها

ممکن است افرادی که دوستشان داریم و برایشان ارزش قایلیم با منفی بافی و دغل کاریهایشان ما را در زندگی عقب نگه دارند. در واقع در مطالعه ای نشان داده شده که اطرافیان، موفقیت یا شکست ما را تعیین می کنند. داشتن دوستان حمایتگر و مشوق در زندگی مهمتر از هر چیزی است. با اینحال روشهایی برای برخورد با این افراد وجود دارد که به شکوفا شدن زندگی شما کمک می کند.

  • افراد نازک نارنجی

افراد نازک نارنجی افرادی هستند که شما را غرق مشکلات خود می کنند و تقاضای کمک از جانب شما را دارند. هر چه بیشتر به آنها کمک کنید، متوجه می شوید که مشکلات آنها تمامی ندارد و شیوه زندگی آنها به همین شکل است. برای اینکه مخاطب داستانهای آنها نباشید، تنها کافی است حد و حدود آنها را برایشان مشخص کنید. این یعنی کمتر در دسترس بودن، کمتر با آنها قرار گذاشتن و گفتن اینکه این بار دوست ندارید به آنها کمک کنید. با نپرسیدن حال آنها و گوش ندادن به شکایتهایشان میتوانید ارتباط سالمتری با آنها برقرار کنید. گاهی اوقات حفظ فاصله برای سلامتی خود شما ضروری است.

  • کسانی که هیچ گاه قدردان تلاشهای شما نیستند

گاهی پیش می آید که صرف نظر از کار و تلاشی که می کنیم نمیتوانم رضایت برخی را بدست آوریم. ممکن است فرد موردنظر همسر، دوست یا رییسمان باشد. وقتی این اتفاق چند بار بیفتد باید چند سوال مهم از خود بپرسید تا تغییراتی را در ذهنیت خود بوجود آورید. با این سوال شروع کنید که چرا میخواهید رضایت آنها را بدست آورید. اگر متوجه شدید که از روی ترس طرد شدگی است و نه از روی لذت، آن موقع بهتر است نه گفتن را تمرین کنید. یادگیری نه گفتن به شما کمک می کند خواسته خود را مطرح کنید تا خود را از چرخه انجام کاری که بعدا کسی برای انجامش از شما تشکر نمی کند، بیرون بکشید.

  • افراد منفی باف

آنها افرادی همیشه منفی هستند و شما و رویاهایتان را نقد می کنند. شاید احساس کنید شما را جدی نمی گیرند چون همیشه انتخابها و توانایی های شما را زیر سوال می برند.  میتوانید با پرت کردن حواس انها در مورد دادن توصیه های ناخواسته با آنها کنار بیایید. باید به آنها نشان دهید که اشتباه می کنند و شما تحقیقات خود را انجام داده اید. اگر بیش از حد سمی هستند شاید به این نتیجه برسید که برای همیشه آنها را از زندگی خود پاک کنید.

  • افراد دغل باز

این افراد تنها به خودشان علاقه دارند و از عدم توازن قدرت برای رسیدن به خواسته های خود استفاده می کنند. این کار به شکلهای مختلفی انجام می شود، از فریب دادن شما برای انجامی کاری که می خواهند گرفته تا تهدید کردن تان. بنابراین بودن کنار آنها خطرناک است. مهم است به خاطر داشته باشید که مشکل از شما نیست بلکه آنها غیرمنطقی اند. میتوانید این موضوع را به آنها از طریق چنین سوالاتی نشان دهید : آیا آن موضوع به نظر شما منطقی است؟ همچنین ممکن است متوجه شوید که شما را در معرض کار انجام شده قرار می دهند اما میتوانید با گفتن جمله « درباره اش فکر می کنم» برای خود زمان بخرید.

  • افرادی که فکر می کنند شما باید شخص دیگری باشید

آن فرد چه دوست نزدیک، پدر و مادر یا از نزدیکان شما باشد باید نظراتش را نادیده بگیرید. آنها  به دلیل آنکه خود حقیقی تان هستید احساس ناکافی بودن و گناه  در شما ایجاد می کنند و دروغ گفتن در مورد خود حقیقی تان بسیار ناراحت کننده و طاقت فرساست.

در عوض ببینید آیا قصد دارند شما را همانطور که هستید بپذیرند یا نه. لازم نیست با نقش بازی کردن رضایت آنها را بدست آورید. حتی در ازای بیرون رفتن آنها از زندگی تان

  • افراد کینه جو

این افراد کسانی هستند که مرتبا اشتباهات و شکستهای گذشته تان را به روی شما می آورند. کینه جویی می تواند به این معنی باشد که شما به خاطر اتفاقی که قبلاً افتاده و قابل تغییر نیست دائما احساس گناه دارید. اولین گام برای کنار آمدن با چنین افرادی بخشیدن و دوست داشتن خود است. این کار به شما کمک می کند اشتباهات گذشته خود را رها کنید و به زندگی ادامه دهید. با درس گرفتن از اشتباهات گذشته و نه زندگی کردن در آنها، کیفیت زندگیتان را ارتقا می دهید و دیگر آنها را تکرار نمی کنید.

  • شایعه پراکنها

همه ما دوستی داریم که شایعه پراکنی می کند و نمیتواند رازی را نگه دارد. با آنکه گاهی ممکن است معصوم و بی آزار به نظر برسد اما دوستی سمی است. اگر آنها پشت سر دیگران حرف می زنند و اسرارشان را به شما می گویند احتمال آنکه اسرار شما را نیز به دیگران بگویند وجود دارد . اگر این احتمال را می دهید دیگر اسرار و جزییات زندگی خود را با آنها در میان نگذارید. آنها با تعریف کردن داستان دیگران سخت تلاش می کنند تا داستان خوبی از شما در بیاورند اما به هیچ وجه اطلاعات خود را در اختیار آنها نگذارید.

  • افراد دروغگو

برخی افراد هستند که نمیتوانند دست از دروغ گویی بردارند. از کوچکترین جزییات گرفته تا دروغهای بزرگی در مورد زندگی شان. هر زمان که متوجه شدید چیزی درست نیست حتما آنها در حال دروغ گفتن هستند. هر زمان که دروغی گفتند آن را به رویشان بیاورید. با این حجم از دروغی که می گویند چندان نمیتوانند داستانهایشان را به خاطر بسپارند و سرانجام خودشان را نقض می کنند. تناقضها را به رخ شان بکشید تا بفهمند که شما متوجه دروغشان شده اید.

  • ترحم کنندگان به خود

این افراد سمی معمولا از ترحم دیگران برای بدست آوردن کنترل از طریق مقصر دانستن دیگران برای خطاها و اشتباهات خود استفاده می کنند. آنها تا زمانی که شنونده ای داشته باشد ، در مورد مشکلات خود صحبت میکنند بدون اینکه مسئولیت کارهای خود را به عهده بگیرند. با ایجاد یک مرز شخصی با آنها می توانید از پسشان بر بیایید تا تأثیر منفی و خسته کننده ای را که ممکن است بر زندگی شما داشته باشند، متوقف کنید. بین معنا که که دیگر به آنها گوش نمی دهید و ترحم نمی کنید، یا اینکه به آنها می گویید چگونه روی شما تأثیر می گذارند و اوقاتی که با آنها سپری می کنید را محدود کنید.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید