۱۰ روش موثر برای کشف آرامش و شادی درونی

بسیاری از ما گاهی اوقات آرزو میکنیم که ای کاش آرامش و شادی بیشتری را در زندگی تجربه می‌کردیم. همه ما ممکن است گاهی در موقعیت هایی قرار بگیریم که احساس شادی، برای مان آرزویی دور از دسترس به نظر بیاید. اما باید به یاد داشته باشیم که در همه حال، توانایی تغییر زندگی مان، در دستان خودمان است. اگر به دنبال کشف شادی درونی و پایدار هستید، قدرت تغییرات کوچک را در زندگی دست کم نگیرید. تغییرات کوچک، می‌توانند در مرور زمان تاثیرات شگفتی بر زندگی تان بگذارند.

 ۱. حد و حدوداتی تعیین کنید.
اگر احساس میکنید که زندگی تان زیادی شلوغ است، شاید نیاز باشد که برای خودتان حدودی را مشخص کنید. سعی کنید کارهایی که در زندگی تان از اهمیت کمتری برخوردار هستند و به طور کلی تاثیر مثبت چندانی بر زندگی تان ندارند را حذف کنید. برای مثال، می‌توانید محدودیتی برای تعداد دفعاتی که در طول روز ایمیل تان را چک میکنید، به اینستاگرام یا توییتر سر میزنید، و …. تعیین کنید. اگر وقت تان واقعا کم است، به این کار های غیر ضروری “نه” بگویید. می‌توانید از زمانی که قبلاً به این کارهای غیر ضروری اختصاص میداده اید، برای پرداختن به کارهایی که باعث رشد شما و پرورش شخصیت تان میشوند، استفاده کنید.

 

 ۲. یک تکنیک ریلکسیشن پیدا کنید که برای شما موثر باشد.
برای مثال، می‌توانید مدیتیشن کنید و تنفس عمیق را تمرین کنید، و یا این که به جهت رهاسازی تنش های درون تان، ورزش کنید. همچنین ممکن است قدم زدن، گوش دادن به موسیقی، یوگا، یا حتی شنا کردن به شما حس آرامش دهد. کدام یک از این تکنیک ها برای شما بیشتر موثر است؟ اگر هنوز نمی‌دانید که کدام یک از تکنیک ها را ترجیح می‌دهید، می‌توانید در طی چند روز، تعدادی از این کار ها را تست کنید و بررسی کنید که کدام یک نتیجه بهتری برای شما دارد. زمانی که به تکنیک مورد علاقه تان را پیدا کردید، سعی کنید هر روز آن را انجام دهید.

 ۳. با افکار منفی تان “نجنگید”.
بسیاری از افرادی که در زمینه مثبت اندیشی مدرن و روانشناسی مثبت گرا فعالیت می‌کنند، این موضوع را به درستی متوجه نشده اند. اگر در زمینه مثبت اندیشی مطالعه و تحقیق میکنید، ممکن است به کتاب ها و مطالبی برخورد کنید که شما را به جنگیدن با افکار منفی تان تشویق می‌کنند و باور دارند که از این طریق به آرامش و شادی درونی خواهید رسید. اما این موضوع حقیقت ندارد. جنگیدن با افکار منفی، تنها باعث تقویت شدن این افکار میشود.
جاستین براون در یکی از ویدیو هایش، توضیح میدهد که با پذیرفتن افکار منفی تان به جای جنگیدن با آنها، می‌توانید احساس آرامش بیشتری داشته باشید. نیازی نیست که دائما خوشحال باشید، همیشه ارتعاش مثبت داشته باشید و با هیچوقت احساس منفی به درون تان راه ندهید. به یاد داشته باشید که جنگیدن با احساسات و افکار منفی، تنها باعث بیشتر شدن آنها میشود و استرس مضاعفی بر شما وارد می‌کند. بجای این که خودتان را بخاطر افکار و احساسات تان قضاوت کنید، سعی کنید تمام احساسات تان را، چه منفی و چه مثبت، با آغوش باز بپذیرید و سعی نکنید با هیچ کدام بجنگید.

 

 ۴. “آهستگی” را تمرین کنید.
این روش برای رسیدن به شادی درونی بسیار مفید است. در زندگی مدرن امروزی، ممکن است به راحتی در گیر و دار شلوغی های روزمره گم شویم. این مسئله بر روی جسم و روح شما تاثیری بسیار منفی دارد. سعی کنید کمی سرعت تان را کم کنید. بسیاری اوقات، نیاز داریم که سرعت افکارمان را کم کنیم و هجوم دائمی افکار گوناگون به ذهن مان را کنترل کنیم تا احساس آرامش و شادی درونی بیشتری داشته باشیم. به طور کلی، تکنیک “آهستگی” را می‌توانید در تمام کار های زندگی تان به کار گیرید. برای مثال، سعی کنید از انجام دادن چند کار همزمان پرهیز کنید، و یا حتی زمانی که دوچرخه سواری میکنید یا قدم میزنید یا کارهای روزمره تان را انجام می‌دهید، “آهستگی” را تمرین کنید.

 

۵. مدیتیشن مدرن را تمرین کنید.
اگر میخواهید شادی و آرامش درونی را تجربه کنید، هیچ راهی بهتر از یادگیری و تمرین مدیتیشن نیست.
چرا؟
زیرا مدیتیشن به شما کمک می‌کند تا در زمان حال حاضر باشید، بدون این که واکنشی نسبت به آن نشان دهید. زمانی که تمرین مدیتیشن میکنید، در واقع یاد می‌گیرید که چگونه به سادگی بر زمان حال “ناظر” باشید بدون این که اتفاقات را به عنوان “خوب” یا “بد” قضاوت کنید.
اما مشکلی هم در این میان وجود دارد: مدیتیشن چندان هم ساده نیست. در این عصر جدید، ما به نحوی تربیت شده ایم که در آن واحد به صدها موضوع مختلف فکر کنیم و به ندرت با خودمان خلوت کنیم. به همین علت زمانی که به سراغ ویدیو های مدیتیشن حرفه ای میرویم، پس از لحظاتی کوتاه دوباره با هجوم افکار مواجه میشویم. این موضوع باعث میشود که زود ناامید شویم و به جای این که از مدیتیشن آرامش درونی کسب کنیم، دچار استرس و اضطراب بیشتری میشویم و از مدیتیشن هم دست می‌کشیم.
راه حل این مشکل چیست؟
سعی کنید به جای این که به سراغ ویدیوها و فایل های حرفه ای مدیتیشن بروید، از مدیتیشن های ساده و کوتاه شروع کنید. می‌توانید از ۲ دقیقه یا حتی کمتر شروع کنید و به تدریج زمان مدیتیشن تان را افزایش دهید. آهسته و پیوسته به پیش بروید تا خیلی زود از تمرینات تان نتیجه بگیرید.

 

۶. از زمان کمی جلوتر باشید.
سعی کنید برای هر کاری، ۳۰ دقیقه، ۱۵ دقیقه، ۱۰ دقیقه یا هر چقدر که می‌توانید زودتر از زمان اصلی آن حاضر باشید. اگر این عادت کوچک را در خود پرورش دهید، تاثیرات شگفتی بر برنامه ریزی روزانه تان خواهید دید. عجله و شتاب زدگی استرس و اضطراب زیادی بر ما وارد می‌کند. اما اگر همیشه سعی کنید کمی از زمان جلوتر باشید، می‌توانید زمانی که همیشه با استرس و اضطراب سپری میشد را با آرامش سپری کنید. با ایجاد این عادت کوچک در درون تان و پرورش آن، حتی در موقعیت هایی که اتفاقات غیرمنتظره ای رخ میدهد، شما باز هم زمان کافی برای تطبیق دادن خودتان با موقعیت را خواهید داشت.

 

 ۷. حدس نزنید، بپرسید.
بسیاری از اوقات، چیزی که باعث استرس و اضطراب ما میشود، در واقع حدسیات و تصورات ذهنی مان است. اما نکته کار اینجاست:
غیرممکن است که شما بتوانید ذهن دیگران را بخوانید. اما با این حال، ما باز هم گاهی سعی میکنیم این کار را انجام دهیم در حالی که این موضوع تنها باعث ایجاد احساس استرس، اضطراب و بی اطمینانی در درون مان میشود و باعث بروز سوء تفاهم میشود. بنابراین، بجای این که سعی کنید حرف ها و کارهای دیگران را آنالیز کنید و در ذهن تان تصور کنید که چه منظوری از آن حرف یا آن کار داشته اند، سعی کنید تا جای ممکن، از خودشان بپرسید. حتی اگر این کار در ابتدا کمی برای تان سخت باشد. به این صورت شادی درونی و آرامش بیشتری خواهید داشت.

 

 ۸. به خودتان استراحت دهید.

استراحت کردن به معنی دست کشیدن از کارتان نیست. بنابراین، به خودتان سخت نگیرید و سعی کنید گاه گاهی از کارهای روزمره کمی فاصله بگیرید و زمانی را به خلوت کردن با خودتان، سفر کردن، تماشای فیلم مورد علاقه تان، یا قدم زدن اختصاص دهید. به این صورت می‌توانید با انرژی بیشتری دوباره کارهای تان را از سر بگیرید.

۹. از غذایی که می‌خورید، لذت ببرید.
آیا تا به حال برای تان پیش آمده است که ناگهان به بشقاب خالی تان نگاه کنید و ندانید که کی و چطور غذای تان را تمام کردید؟ در این هنگام، حتی به یاد نمی‌ آورید که چطور غذای تان را خوردید. پس احتمالا لذتی هم از آن نبرده اید.
زمانی که سعی میکنید به غذا خوردن تان توجه کنید و از آن لذت ببرید، با جسم و بدن تان ارتباط برقرار میکنید و یاد می‌گیرید که چطور بیشتر به سیگنال های بدن تان توجه کنید. این کار به شما کمک می‌کند که بدون رژیم، وزن کم کنید و از غذا خوردن زمانی که واقعا نیازی به آن ندارید، پرهیز کنید. برای این که از غذا خوردن تان لذت بیشتری ببرید، می‌توانید به توصیه های زیر عمل نمایید:
غذای تان را هنگام کار با لپ تاپ و کامپیوتر نخورید. زمانی که تمرکز تان بر کار دیگری است، نمی‌توانید از آنچه می‌خورید لذت ببرید. غذای تان را پشت میز غذا خوری میل کنید و سعی کنید بر مزه های گوناگونی که در غذا حس میشوند، بافت غذا هنگامی که آن را میجوید و رنگ و بوی آن توجه کنید. لقمه های غذا را به آرامی بجوید و سعی کنید لقمه های کوچکتری بردارید. گاهی در بین غذا، صبر کنید و کمی تنفس کنید. طوری غذا بخورید که انگار در رستورانی مجلل، پول بسیار زیادی بابت آن غذا داده اید.

۱۰. به کلام تان توجه کنید.
سعی کنید همیشه تنها چیزی را بگویید که حقیقت است، گفتن آن لازم است، و نشان از محبت دارد. بسیاری اوقات مشغول به صحبت های بی فایده و بی معنا میشویم، تنها به این خاطر که چیزی گفته باشیم. این موضوع یکی از دشمنان اصلی آرامش درون ما است. بنابراین، سعی کنید سوالات زیر را از خود بپرسید:
• مکالمات روزانه من چقدر پرمفهوم هستند؟
• آیا آنچه بر زبان می آورم ضروری است؟
• آیا گفتن آن نشان از محبت دارد؟
صحبت های بی فایده و بی معنا، مثل غیبت کردن، بحث کردن، و یا کل کل کردن بر سر موضوعات مختلف، یا صحبت در مورد برنامه های تلویزیونی، و… تنها به شلوغی های بی مورد ذهن مان اضافه می‌کنند. بنابراین، یکی از کارهایی که از همین امروز میتوانیم برای افزایش احساس سرور و آرامش درونی مان انجام دهیم، این است که سعی کنیم به مکالمات روزمره مان بیشتر توجه کنیم و سعی کنیم به جای صحبت کردن در مورد برنامه های تلویزیونی، صحبت کردن در مورد دیگران، و یا چیزهای غیر ضروری، به مکالمه در مورد موضوعات معنا دار که به رشد خودمان و دیگران کمک می‌کنند، بپردازیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید