12 روشی که افراد موفق در مواجهه با افراد منفی نگر به کار می برند

0
174
12 روشی که افراد موفق در مواجهه با افراد منفی نگر به کار می برند

12 روشی که افراد موفق در مواجهه با افراد منفی نگر به کار می برند

گروهی از مردم به هیچ عنوان از تأثیر منفی خود بر روی دیگران با خبر نیستند، ولی گروهی دیگر با آگاهی کامل از عصبانیت و ایجاد هرج و مرج در ذهن سایر افراد لذت می برند. به هر صورت مهم ترین موضوع این است که چنین افرادی باعث ایجاد مشکلات و بد تر از همه استرس در سایرین می شوند.

مطالعات صورت گرفته به اثبات رسانده اند که استرس تأثیری بلند مدت و مخرب بر روی مغز دارد. قرار گرفتن در معرض استرس حتی برای چند روز عملکرد نورون های موجود در هیپوکامپ را تحت تأثیر قرار می دهد. این ناحیه از مغز نقش مهمی در حافظه و تصمیم گیری بر عهده دارد. در صورتی که فردی چند هفته و به صورت مکرر در شرایط استرس زا قرار گیرد، این عوامل باعث ایجاد آسیب هایی به نورون های دندریت می شوند. ( سلول های مغز از این نورون ها برای ارتباط با یکدیگر استفاده می کنند) و در صورتی که چنین استرس هایی به مدت یک ماه ادامه پیدا کند، باعث تخریب کامل نورون ها در این منطقه خواهد شد. استرس را می توان به عنوان تهدیدی جدی برای سلامتی به حساب آورد. وقتی که کنترل استرس از دست خارج شود، مطمئناً تأثیرات مخربی در مغز و عملکرد کلی بدن خواهند داشت.

اکثر وقت ها می توان منبع ایجاد استرس را به سادگی در محیط های کاری شناسایی کرد. در صورتی که به دنبال دریافت کمک هزینه ای برای سر پا نگه داشتن شرکت خود هستید، به طور حتم مدیریت چنین شرایطی باعث ایجاد استرس می شود. ولی استرس ناگهانی خطرناک ترین نوع آن است. و می تواند صدمات فراوانی را به بدن وارد سازد.

تحقیقات بین المللی در موسسه روانشناسی فریدریش شیلر به اثبات رسانده اند که معاشرت با افراد منفی نگر می تواند تأثیرات مشابه ای همانند استرس بوجود آورد. به همین دلیل پیشنهاد می شود تا به منظور جلوگیری از آسیب بیشتر به هر قیمتی که شده است سطح این نوع استرس ها کاهش پیدا کند.

کنترل استرس و فشار ارتباط مستقیمی با عملکرد افراد دارد. در نتیجه تحقیقی که در موسسه تلنت اسمارت بر روی بیش از یک میلیون نفر صورت گرفت، به این نتیجه رسیدیم که حدود 90 درصد از افراد موفق می توانند سطح استرس خود را در زمان های مورد نیاز کنترل کنند. و به همین دلیل یکی از بزرگ ترین دست آورد های این افراد خنثی کردن تأثیرات بوجود آمده توسط افراد منفی نگر است. افراد موفق از استراتژی های مناسبی برای مقابله با این گونه استرس ها استفاده می کنند.

تاکنون با استراتژی های فراوانی که افراد موفق از آنها برای کنترل استرس استفاده می کنند رو برو شده ام. و از آن میان حدود 12 مورد را انتخاب کرده ام که تأثیر بیشتری دارند. برای کاهش تأثیرات افراد منفی نگر باید از استراتژی هایی مناسب برای کاهش تأثیر آنها استفاده کنید. موضوع مهم این است که می توان استرس را بیش تر از میزان مورد نیاز در کنترل خود در آورد.

 1. محدودیت هایی را برای خود وضع می کنند

افرادی که همواره در مورد موضوعی شکایت می کنند و همچنین افراد منفی نگر را باید جدی گرفت. این افراد در مشکلات خود غرق می شوند و نمی توانند بر روی راه حلی مناسب تمرکز کنند. این افراد انتظار دارند تا سایرین خود را در مشکلات آنها دخیل کنند تا بتوانند به نوعی با آنها همدردی کنند. به دلیل اینکه مردم عادی نمی خواهند بی ادب و یا مغرور دیده شوند، اکثر مواقع مجبور هستند تا به گفته های این آنها گوش دهند. ولی باید سعی شود تا با استفاده از خطی فرضی از ورود به حوزه منفی این افراد جلوگیری شود.

تنها روش مناسب برای برخورد با چنین شرایطی ترسیم خطی فرضی و فاصله گرفتن از این گونه افراد در صورت نیاز است. برای درک بهتر می توانید این شرایط را در نظر بگیرید: فرض کنید که در اتاقی نشسته اید و فرد دیگری در تمام طول روز در حال دود کردن سیگار است. آیا حاضرید آنجا بمانید و دود های حاصل از سیگار را تنفس کنید؟  به طور یقین از آنها فاصله می گیرید و باید کاری یکسانی نیز با افراد منفی نگر انجام داد. یکی از روش های خوب برای وضع محدودیت برای چنین شرایطی پرسش از خود افراد منفی نگر است. به طور مثال می توانید بپرسید که قصد دارند چطور چنین مشکلی را بر طرف کنند؟ در این شرایط به طور حتم آنها حرف دیگری برای گفتن ندارند و یا مکالمه را به مسیری مثبت تر منتقل می کنند.

 1. در مبارزات شکست نمی خورند

افراد موفق به خوبی از اهمیت باقی ماندن در مبارزات و عدم پذیرش شکست با خبر هستند. این شرایط بویژه زمانی بهتر دیده می شود که رقیبتان فردی منفی نگر است. در مبارزات احساسات کنترل نشده می توانند باعث آسیب های جدی شوند. وقتی که احساسات خود را به خوبی درک کنید و پاسخ مناسبی به آنها بدهید، می توانید به خوبی در میدان نبرد مبارزه کنید.

 1. رفتار های غیر منطقی

افراد منفی نگر می توانند ذهن دیگران را با کار های غیر منطقی خود مشغول کنند. باید آگاه باشید که تمامی کار های این افراد بر خلاف منطق است. پس با وجود چنین شرایطی چرا خود را درگیر موقعیت های احساسی آنها کنید؟

هر چقدر که فردی غیر منطقی تر باشد، خارج کردن خود از دام چنین افرادی ساده تر نیز خواهد بود. سعی نکنید که آنها را به شیوه خودشان شکست دهید. در ابتدا باید فاصله خود را با آنها حفظ کنید و سپس به آنها از طریق علمی و منطقی نزدیک شوید. نیاز نیست تا پاسخی به هرج و مرج های روحی آنها بدهید و فقط واقعیات را در نظر بگیرید.

 1. به خوبی از احساسات خود آگاه هستند

حفظ فاصله با افراد منفی نگر نیاز به آگاهی دارد. همانطور که می دانید هیچ کس نمی تواند کاری را متوقف کند که از زمان وقوع آن خبری در دست ندارد. بعضی مواقع در موقعیت هایی قرار می گیرید که باید بهترین مسیر را برای پیشروی انتخاب کنید. از این لحاظ نباید مشکلی وجود داشته باشد و شما هم نباید هیچ نگرانی ای برای صرف زمان در این زمینه داشته باشید.

مثال واضح آن به این صورت است: در صورتی که فردی که از لحاظ ذهنی دارای مشکلاتی است در خیابان به شما نزدیک شد و در آن موقع خود را رئیس جمهور آمریکا معرفی کند، ممکن است به او توجه نکنید. هنگامی که همکار شما دست به کار مشابه ای بزند، بعضی مواقع بهتر است که فقط لبخند بزنید و به نشانه تائید سر خود را تکان دهید. و در صورتی که بخواهید به نوعی با این مشکل کنار بیایید، بهتر است اندکی تأمل کنید و بهترین راه را برای ادامه مسیر خود انتخاب کنید.

 1. مرز های خود را مشخص می کنند

در این وضعیت اکثر افراد خود را دست کم می گیرند. چنین احساسی وقتی بروز می کند که آنها با فردی یا کسی همکاری می کنند و روشی برای کنترل اوضاع در دست ندارند. به محض اینکه بتوانید شناخت بهتری پیدا کنید، رفتار آنها هم برایتان قابل پیش بینی می شود و می توانید آنها را بهتر درک کنید. این وضعیت به شما کمک می کند تا بتوانید تصمیم گیری کنید که در چه زمانی وضعیت را تحمل کنید و در چه زمانی کنار بکشید. بعنوان مثال اگر با فردی در گروهتان همکاری می کنید لازم نیست دقیقاً همان رفتاری را که با سایر افراد دارید با او هم داشته باشید.

در این حال می توانید مرز هایی را برای خود ترسیم کنید ولی باید با احتیاط چنین تصمیماتی را بگیرید. اگر بگذارید تا همه این موارد به صورت خودکار روی دهند، مطمئن باشید که با گفتگو های سختی مواجه خواهید شد. ولی اگر مرز هایی را برای خود مشخص کنید و تصمیم بگیرید که چطور با افراد متفاوت برخورد کنید، می توانید اکثر مشکلات را تحت کنترل خود در آورید. تنها روش کنترل چنین شرایطی این است که مرز های خود را به خوبی تعیین کنید و در صورتی که فردی قصد عبور از آنها را داشت با روش مشخص خود بر خورد کنید.

 1. نمی گذارند که هیچ کس شادی های شان را محدود کند

وقتی که خوشحالی و نشاط شما به دلیل واکنش و نظرات سایرین باشد، نمی توان گفت که دیگر مسئول شادی و خوشحالی خود هستید. در زمانی که افراد با “هوش هیجانی” بالا در مورد موضوعی احساس شادی و رضایت می کنند، اجازه نمی دهند که نظرات و کارهای سایر افراد تأثیری در این روند بوجود آورد.

مشخص است که نمی توان از واکنش سایر افراد به کار های خود چشم پوشی کرد. و مجبور نیستید تا خود را در این زمینه با سایرین مقایسه کنید. سعی کنید تا به نظر سایر افراد با دید مثبت نگاه کنید. در این صورت، هر کاری که افراد منفی نگر انجام دهند و یا در آن مورد فکر کنند، می توانید به خوبی مدیریت کنید. بدون توجه به اینکه مردم چطور در مورد شما فکر می کنند. موضوع مشخص این است که شما به اندازه ای که آنها اعتقاد دارند خوب و یا بد نیستید.

 1. به مشکلات توجه نمی کنند بلکه دنبال راه حل هستند

وضعیت روحی انسان را می توان به سادگی و با در نظر گرفتن موضوعاتی که به آن تمرکز می کند تعیین کرد.  وقتی که بر روی مشکلات موجود تمرکز می کنید، باعث می شود تا احساسات منفی و استرس کاهش پیدا کند و طولانی تر به نظر برسد. وقتی که در مورد اعمال خود برای درک بهتر و بهبود شرایط خود تمرکز کردید، این کار باعث می شود تا احساسات مثبت بیشتری تولید شوند و استرس کاهش پیدا کند.

در مورد افراد منفی نگر، تمرکز بر روی روش های رفتاری آنها باعث می شود تا قدرت این آنها بیشتر شود. به همین دلیل سعی کنید تا تمرکز کمتری بر روی فعالیت های این افراد داشته باشید، و سعی کنید تا بیشتر با چگونگی برخورد با این مشکلات راه حل هایی پیدا کنید. این کار باعث می شود تا کنترل اوضاع را در دست بگیرید و در نهایت باعث می شود که در هنگام تعامل با این افراد استرس کاهش پیدا کند.

 1. فراموش نمی کنند

افرادی که از هوش هیجانی بالایی برخوردار هستند خیلی سریع می بخشند. ولی نمی توان از این موضوع نتیجه گیری کرد که این افراد به همان نسبت فراموش می کنند. بخشش به معنای کنار آمدن با موضوع پیش آمده است تا بتوانید مشکلات را پشت سر بگذارید. منظور ما این نیست که شانس مجددی به افراد خطا کار داده شود. افراد موفق به هیچ عنوان دوست ندارند تا تحت تأثیر اشتباهات دیگران قرار گیرند. به همین علت از این مشکلات با سرعت عبور می کنند و از آنها در مقابل مشکلات پیش آمده حمایت می نمایند.

 1. تفکرات منفی را به ذهن راه نمی دهند

بعضی مواقع تحت تأثیر افکار منفی سایر افراد قرار می گیریم. به نظر نمی آید که احساسی که بواسطه رفتار سایرین برای ما پیش می آید زیاد مشکل آفرین باشد. ولی افکاری درونی ما می تواند تأثیر چنین شرایطی را چند برابر کند و یا کمک نماید تا بتوانیم از پس آن به خوبی خارج شویم. افکار منفی غیر واقعی هستند و در صورت ادامه در نهایت باعث شکست می شوند. این افکار انسان را گرفتار حالاتی می کند که خارج شدن از آن به سادگی امکان پذیر نیست. به همین دلیل بهتر است تا به هر قیمتی که شده از بروز چنین افکاری جلوگیری کرد.

 1. میزان کافئین ورودی را محدود می کنند

مصرف کافئین باعث آزاد شدن آدرنالین می شود. این هورمون با تحریک بیشتر باعث می شود که در زمان بروز مشکلات به مقاومت و مبارزه با آنها بپردازید. مکانیزم ایجاد شده بر اثر استفاده از این ماده تفکر عاقلانه و منطقی را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث تصمیم گیری های عجولانه می شود. این کار در هنگام بروز خطراتی از قبیل تعقیب توسط حیوانات درنده مفید است ولی ممکن است در مواجهه با بعضی از همکاران عصبانی مشکلاتی را بوجود آورند.

 1. استراحت کافی

در طول سالهای گذشته در این زمینه تجربیات فراوانی را بدست آورده ام و اهمیت خواب برای افزایش هوش هیجانی و کاهش استرس به خوبی برای من به اثبات رسیده است. استراحت باعث شارژ شدن مجدد ذهن می شود. در طول خواب کار های روزانه در ذهن مرور می شود و به همین صورت گروهی از آنها ذخیره و گروهی دیگر دور ریخته می شوند که همین افکار دور ریخته باعث خواب دیدن در طول شب می شوند. در صبح روز بعد و پس از استراحت کافی روز بعد سرزنده و پر انرژی از خواب بیدار می شوید.  در صورتی که به اندازه کافی و یا به طور صحیح استراحت نکنید، کنترل افکار، تمرکز و حافظه به مرور کاهش پیدا می کند. کمبود خواب باعث افزایش سطح هورمون های استرسی در بدن می شود.

خواب درست در شب باعث افزایش افکار مثبت، خلاقیت و فعالیت بیشتر و همچنین مقابله صحیح با افراد منفی نگر می شود. و باعث می شود تا بتوانید به شیوه ای مناسب تر با این افراد برخورد کنید.

 1. از سیستم پشتیبانی خود استفاده می کنند

برخورد و مواجهه با تمامی مشکلات توسط شخص خود شما شیوه مناسبی به حساب نمی آید. برای مقابله با افراد منفی نگر باید بتوانید به خوبی ضعف های موجود در روش های خود را شناسایی کنید. همه افراد کسانی را در محیط کاری و یا خارج از آنجا می شناسند که به نوعی با آنها هم فکری می کنند و پیوسته به دنبال کسب حمایت و کمک آنها در شرایط سخت و دشوار هستند. سعی کنید تا این افراد را در زندگی خود شناسایی کنید و تلاش کنید تا از راهنمایی های آنان حداکثر استفاده را داشته باشید. بعضی از این افراد می توانند اوضاع را به خوبی تشریح کنند و باعث می شوند تا دید جدیدی نسبت به موضوعات مختلف بدست آورید. اکثر اوقات افراد دیگر می توانند راه حل هایی را پیشنهاد کنند که از دید خود شما مخفی مانده است و یا نتوانسته اید به دلایل احساسی بر روی آنها متمرکز شوید.

قبل از اینکه بتوانید این سیستم را به خوبی راه اندازی کنید باید چند تست را سپری کنید. اکثر اوقات با مشکلاتی از سوی بعضی از افراد سخت گیر مواجه می شوید و رفتار های شما تحت تست و بررسی قرار می گیرند. خوشبختانه ساختار ذهن به صورتی است که می تواند با توجه به شرایط و رفتار های جدید و حتی زمانی که با مشکلاتی مواجه می شوید تغییر کند. استفاده از این تکنیک های کاهش استرس در مواجهه با افراد سخت گیر می تواند باعث پرورش بیشتر ذهن برای مقابله با استرس شود و احتمال بروز اثرات مخرب را کاهش دهد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید