۵ اصل مهم در رسیدن به موفقیت

بخواهیم و یا نخواهیم با مشکلاتی در زندگی روبرو هستیم. در مواجهه با این مشکلات سعی می کنیم به هر صورتی که شده با آنها به مقابله بپردازیم و اطمینان حاصل کنیم که بدون دردسر آنها را پشت سر می گذاریم. با کسب تجربه در مسیر پیشرفت قرار می گیریم و پیوسته به صورت نا خود آگاه به خود یاد آوری می کنیم که این مشکلات نمی توانند خللی در روند رو به جلو در ما ایجاد کنند. ولی در هر صورتی باید بپذیریم که چه قبول کنیم و یا نکنیم به شدت تحت تأثیر این مشکلات قرار می گیریم. در نتیجه توانایی ما با توجه به این مشکلات کاهش پیدا می کند و شرایطی پیش می آید که باید بر روی چنین مواردی تمرکز کنیم.

این موارد می توانند همیشه ذهن ما را درگیر خود سازند. ولی چنانچه از روش های افراد موفق در این زمینه استفاده کنیم، می توانیم اهداف مورد نظر خود را تعیین و سپس با تمرکز کافی برای رسیدن به آنها تلاش کنیم.

  1. باور مندی

اکثر افراد به فکر دست یابی به اهداف بزرگ هستند. یکی از تفاوت های عمده بین افراد عادی و افراد موفق باورمندی در آنها است.  باور به این موضوع که می توان به اهداف مورد نظر دست پیدا کرد از مراحل اولیه موفقیت و دست یابی به تمامی امور به حساب می آید.

ویل اسمیت در این زمینه نظر جالبی دارد: ” ممکن است در ابتدای کار برای براورده کردن نیاز های خود با موانعی روبرو شوید. باید با قاطعیت تصمیم بگیرید که می خواهید چه کار کنید، می خواهید چگونه شخصیتی داشته باشید و قصد دارید چطور به چنین مرحله ای دست پیدا کنید. از آن مرحله به بعد، مشکلات خود به خود از مسیرتان کنار خواهند رفت.”

وقتی که در مورد موضوعی مصمم هستید، سپس همه چیز دست به دست هم خواهند داد تا بتوانید از پس آنها با موفقیت خارج شوید. ذهن انسان در این حالت کنترل اوضاع را در دست می گیرد.

  1. حذف موانع و وقفه ها

موانع زیادی در دنیای امروزه قرار دارند. در صورتی که نتوانید تمرکز کافی داشته باشید، قبل از شروع، مطمئن باشید که شکست در آن کار همراه تان خواهد بود. اگر می توانید به اندازه کافی تمرکز کنید، ولی توانایی کنترل محیط اطراف خود را ندارید، مجدداً برنامه روزانه شما با وقفه های متعددی رو برو خواهد شد. برای مقابله با چنین حالتی، باید تمامی مواردی که باعث حواس پرتی می شوند را از آن محیط خارج کرد. منظور ما همه چیز است.

گوشی همراه من همیشه در حالت سکوت قرار دارد. برای اینکه باعث حواس پرتی نشود، سعی می کنم تا صفحه آن را رو به زمین قرار دهم تا نور موجود در صفحه مشکلی در تمرکز من بوجود نیاورد و علاوه بر این، وقتی که برنامه جدیدی را بر روی آن نصب می کنم، سعی می کنم تا تمامی هشدار ها غیر فعال شوند. قبل از محبوب شدن ارسال پیام های متنی هم می توانستیم به خوبی زندگی کنیم، ولی یکی از روش های تمرکز بیشتر بازگشت به همان روش های گذشته است.

سعی کنید تا به اندازه کافی تمرکز داشته باشید و در مواقع مورد نیاز سکوت اختیار کنید. در این حالت، مطمئن باشید که کیفیت کاریتان به مراتب بهتر می شود و طرز تفکرتان نیز به دلیل اینکه می توانید زمان بیشتری به آن اختصاص دهید بهتر می شود.

  1. نظم در مدیریت زمان

به گمان عده ای از افراد، به علت اینکه نمی توان زمان را تحت کنترل خود در آورد، مدیریت آن موضوعی غیر واقعی است. و به گفته آنها چه بخواهید و یا نخواهید زمان می گذرد. من با چنین موضوعی موافق نیستم. ولی باید زمان محدود خود را برای شناسایی موضوعات مختلف به خوبی استفاده کنید. من به خوبی از محدودیت زمانی برای انجام پروژه های مختلف با خبر هستم و می دانم که بعضی از مواقع هشت ساعت اختصاص داده شده می تواند معادل با ۱۰۰ ساعت در روز خسته کننده باشد.

اکثر افراد سعی می کنند که قبل از پرداختن به کارهای تفریحی، سایر کارهای خود را به درستی انجام دهند. ولی من نظری خلاف این را دارم. به باور من در ابتدا باید سراغ کار های تفریحی و شاد کننده رفت. و به همین دلیل سعی کنید تا برنامه ریزی درستی در این زمینه داشته باشید و در ابتدا تفریحات مورد نظر را انجام دهید و سپس به دنبال کارهای روزانه بروید.

سعی می کنم تا برای انجام امور مهم تر به صورت هفتگی برای خود قرار ملاقات بگذارم. هیچ کس در این جلسات به جز خود من حاضر نخواهد بود. این برنامه سه روز در هفته و در ساعت ۶ برگزار می شود. به دلیل اینکه سلامت از اهمیت زیادی برخورداراست، من هم این موضوع را در اولویت برای خود قرار داده ام. وقتی که زمان مورد نظر سر رسید، دست از کارهای روزانه خود بر می دارم لباس عوض می کنم و به باشگاه می روم. و تمامی کار های خود را تا زمان بازگشت از باشگاه معلق می کنم.

شما هم می توانید از برنامه ریزی مشابه ای در تقویم خود استفاده کنید. این موارد می تواند شامل نوشتن کتاب، گذر زمان با دوستان، تمرین پیانو و یا یادگیری زبان های جدید برنامه نویسی باشد. هیچ کس شما را مجبور به کاری نمی کند. باید خودتان شروع کننده باشید. وقت خود را به خوبی مصرف کنید و تا می توانید از آن مراقبت کنید.

  1. مدیریت سلامت

در صورتی که بدن تان با اهدافتان به خوبی سازگاری ندارد، مطمئناً از لحاظ روحی و جسمی خسته می شوید.

برای داشتن بدنی سالم و آماده جهت دستیابی به اهدافتان، همانند افراد موفق، باید زمان کافی را نیز به سلامتی تان اختصاص دهید. به طور ایده آل باید این کار را چند مرتبه در هفته انجام دهید و در این زمینه هیچگونه کوتاهی از خود نشان ندهید. تمرینات خود را به خوبی مدیریت کنید تا بتوانید از این طریق عضلات، قلب و شش های خود را تقویت و سطح استرس موجود در بدن خود را کنترل نمایید. بنابراین اگر می دانید که به صورت مرتب تحت استرس هستید، بهتر است تا این مشکل را از طریق سایر بخش های زندگی خود تا حدودی تحت کنترل قرار دهید.

هر چقدر بهتر بتوانید سطح انرژی و استرس خود را کنترل کنید، به همان نسبت راحت تر می توانید تا به اهداف تعیین شده دست پیدا کنید.

  1. جهل

مطمئناً شما هم از همه موضوعات با خبر نیستید. و نیاز هم نیست تا در این مورد اطلاعاتی داشته باشید. وقتی که این موضوع را بپذیرید، می توانید تمرکز بهتر و بیشتری بر روی موضوعات مورد علاقه داشته باشید و به همین نسبت نتایج بهتری بدست خواهید آورد.

در صورتی که شما هم قصد دارید تا مهارت های بیشتری در زندگی بدست آورید، می توانید از لیست جاری برای نظم بیشتر در زندگی خود استفاده کنید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید