۷ عادت مهم میلیونر های خود ساخته

در سن بیست و یک سالگی قصد داشتم تا زندگی خود را در مسیر جدیدی قرار دهم. ولی نمی دانستم چه کار کنم و با بن بست مواجه شده بودم. در آن زمان مجبور بودم تا در خانه پدر و مادرم زندگی کنم.  حقوقی که دریافت می کردم ساعتی حدود ۸ دلار بود و در کنار کار مشغول تحصیل در رشته MBA بودم. در درون می دانستم که باید به هر طریقی که شده تغییراتی بوجود آورم. ولی این بار و بر خلاف گذشته به هیچ عنوان قصد نداشتم تا از خودم فرار کنم.

می خواستم به هر نحوی که شده در زندگی موفق شوم. ولی مشکل اینجا بود که نمی دانستم از کجا شروع کنم و چه کار کنم. ولی نکته ای که به خوبی می دانستم این بود که اگر تغییری در عادات خود بوجود آورم، این عادات من را نیز دچار تحول خواهد کرد. به همین دلیل تصمیم گرفتم تا به جای فعالیت های مختلف مانند ورزش و تماشای تلویزیون، وقت خود را صرف خواندن کتاب و همچنین گوش دادن به سخنرانی های مختلف کنم.

پس از این کار شاهد تاثیرات مثبتی در این زمینه بودم. این کار باعث ایجاد تغییراتی فراوانی از لحاظ حرفه ای در من شد. و توانست اعتماد به نفس من را نیز تا حدودی افزایش دهد. قبول این مسئله که توانایی باعث افزایش اعتماد به نفس می شود عامل اصلی در ایجاد تغییرات در زندگی من بود. این باور باعث شد تا بتوانم به قله های موفقیت دست پیدا کنم و در این راه ثروت و آموزه های زیادی را نیز برای سایر افراد به ارمغان بیاورم.

عاداتی که از آنها استفاده کردم باعث شد تا شخصیت خود را بسازم و من را از حقوق ۸ دلار در سن ۲۱ سالگی به میلیونری خود ساخته در سن بیست و چهار سالگی تبدیل کند. و گمان می کنم که در صورت رعایت این عادات بتوانند تغییراتی را نیز در زندگی شما بوجود آورند.

  1. از کلمات ساده تر استفاده کنید.

پیام خود را از چه طریقی به دیگران منتقل می کنید؟ یکی از خصوصیات میلیونر ها این است که می توانند پیام خود را به ساده ترین کلمات به سایر افراد منتقل کنند. این افراد از کلمات کوتاه و دقیق برای انتقال کامل معنی استفاده می کنند. من خودم شخصاً هر روز دیکشنری را با دقت مطالعه می کنم ولی به هیچ عنوان سعی نمی کنم تا تمامی لغاتی که می دانم را به کار ببرم. وقتی که کلمات متعددی در سخن رانی ها و مکالمات روزمره به کار ببرید، بعضی از افراد ممکن است با مشکلاتی در این زمینه مواجه شوند. بطور خلاصه افراد عادی را در دریای کلمات خود غرق نکنید.

  1. قدیمی ها را کنار بگذارید

قبل از اینکه با چهره های جدید روبرو شوید، باید قدیمی ها را کنار بگذارید. اگر قصد تهیه ماشین و یا خانه جدید را دارید، در ابتدا باید قدیمی ها را فراموش کنید و سپس دنبال موارد جدید باشید. وقتی که می خواهید تا نظر مثبتی در مورد موضوعی داشته باشید، در ابتدا باید موارد منفی را کنار بگذارید. و برای کنار گذاشتن موارد منفی، باید موارد مثبت را جایگزین آنها کنید.

این موضوع را زمانی متوجه شدم که با رضایت مشغول مصرف همبرگر های ارزان قیمت مک دونالد بودم. سپس با هدفی مشابه در منطقه به دنبال ساندویچ فروش های موجود در منطقه گشتم تا بتوانم تجربه ای جدید با طعم هایی جدید بدست آورم. به جای مصرف چندین همبرگر ارزان قیمت در هفته، تصمیم گرفتم تا پول خود را صرف استیکی با کیفیت ولی یک یا دو بار در ماه کنم.

  1. تعیین اهداف روزانه

عادت دارم تا هر روز و بصورت روزانه اهداف خود را بر روی کاغذ پیاده کنم. تصمیم گرفتم تا این کار مثبت را هر روز و در ادامه زندگی انجام دهم. این کار را می توانید در تمامی امور از قبیل تنظیم فعالیت های مالی، تنظیم فعالیت های هفتگی و یا تهیه روش های جدید برای پیشرفت در دست بگیرم. به همین دلیل و با استفاده از این موضوع شما هم می توانید به چنین برنامه ریزی روی بیاورید و به صورت روزانه و برای پیشرفت بیشتر از آن استفاده کنید.

وقتی که اهداف خود را بصورت روزانه مرتب می کنید، این کار باعث می شود تا بتوانید آنها را اولویت بندی کنید. در اولویت بندی سعی کنید تا موارد مهم تر را در ابتدا پوشش دهید. با این کار می توانید در ابتدا اهداف ۱۰۰۰ دلاری و سپس به مرور اهداف کم اهمیت تر را دنبال کنید. به همین دلیل وقتی که بتوانید روزانه به دنبال اهداف پر منفعت تر بروید، پول بیشتری را نیز در حساب بانکی خود ذخیره خواهید کرد.

  1. هماهنگی

باید هر کاری که قول می دهید آن را به سر انجام برسانید. مطمئن باشید که در طول زندگی حرفه ای شما موقعیت های فراوانی بوجود خواهند آمد که در آن از شما در خواست می شود تا بخشی از ارزش های خود را فدای زندگی حرفه کنید. ولی نباید چنین شرایطی را بپذیرید. هیچ چیزی ارزشمند تر از این نیست که بتوانید بین زندگی شخصی و حرفه ای خود تعادل ایجاد کنید. با این کار می توانید بین حرفه خود و سرگرمی تعادل ایجاد کنید.

اکثر مردم بر این باورند که نمی توان کار را با سرگرمی مخلوط کرد. ولی به نظر می رسد که این افراد اشتباه می کنند. وقتی علاقه زیادی به کاری که انجام می دهید دارید، تجارت می تواند نوعی سرگرمی به حساب آید. بعلاوه زندگی همراه با صداقت باعث افزایش اعتبار و افزودن ارزش های شما و سایرین در این پروسه می شود. هیچگاه سعی نکنید تا اعتبار خود را با عدم هماهنگی بین خواسته ها و ایده آل های خود به خطر بیاندازید.

  1. تصمیم گیری

هر چقدر که تصمیمات شما بیشتر باشد، احتمال موفقیتتان نیز به همان اندازه افزایش پیدا می کند. در حالی که یک فرد می تواند یک تصمیم در روز بگیرد، در عین حال فردی دیگر توانایی اتخاذ صد تصمیم در روز را دارد. افرادی که بیشترین تصمیمات را بگیرند حتی اگر تصمیمات آنها با شکست مواجه شود، برنده خواهند شد. این شرایط مشابه به رانندگی در خلاف جهت خیابانی یک طرفه است، که با وجود خطر می توان با سرعت خود را با شرایط هماهنگ کرد.

ولی اکثر افراد از اتخاذ تصمیمات مهم ترس دارند زیرا ترس تمام وجود آنها را فراگرفته است. و این کار باعث توقف این افراد می شود. در چنین شرایطی فرد از قدرت تصمیم گیری باز می ماند و به همین علت موقعیت های متنوع را از دست می دهد. سعی کنید تا همیشه در موارد مختلف تصمیم گیری کنید، حتی اگر نمی دانید که این تصمیم ها به کجا ختم می شوند. و به زودی می توانید جواب مورد نیاز را بدست آورید.

  1. پرسش

اکثر افراد بر این باور هستند که از جواب مشکلات خود به خوبی آگاه هستند. به دلیل وجود این عقیده، این افراد نمی توانند به حقیقت دست پیدا کنند. باید در مورد مسیری که رهسپار آن هستید و برای شفافیت بیشتر سؤالاتی را مطرح کنید. ولی حقیقت این است که اکثر افراد در این زمینه و برای رفع ابهام سؤالاتی را مطرح نمی کنند و برای پاسخ به این سؤالات معمولاً حدس می زنند.  ولی چرا؟ گاهی پاسخ به چنین سؤالاتی ممکن است باعث ایجاد استرس شود، به همین دلیل هیچگاه سؤالی را در این زمینه نمی پرسند. و یا بعضی از مواقع نیاز است تا در این زمینه بیشتر فکر کنند و به همین دلیل آنها سراغ آن نمی روند.

برای میلیونر شدن، به سؤالات خود پاسخ ندهید بلکه سعی کنید در مورد پاسخ های خود سؤالاتی را طرح کنید.

  1. رئیس شوید

روزی پیانیست ماهری در مجلسی اجرا می کرد. پس از اتمام نمایش بانویی نزدیک شد و گفت: من حاضرم تمام زندگی خود را بدهم تا بتوانم همانند شما اجرا کنم. در حالی که پیانیست مشغول نوشیدن قهوه بود گفت: نه این کار را نمی کنی. پس از آن سکوتی عمیق تمامی اتاق را فرا گرفت و همه به فکر فرو رفتند.

او ادامه داد: ” تو همه چیزت را صرف خواهی کرد که بتوانی همانند من اجرا کنی به جز یک چیز و آن زمان است. تو نمی توانی که در گوشه ای بنشینی و ساعت ها، روز ها و حتی سال های زندگی خود را صرف تمرین کنی.” سپس در حالی که لبخندی بر لب داشت فنجان خود را جابه جا کرد و گفت: متوجه باش که من قصد نقد کردن ندارم. فقط موضوع این است که وقتی می گویی که قصد داری همانند من اجرا کنید، در گفته خود جدی نیستید.”

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید