۷ گام رسیدن به توسعه‌‌ی نفس

 

در عین حال که بسیاری از مردم می‌خواهند در زندگی به اهداف متفاوتی دست پیدا کنند، افراد کمی در جریانند که مراحل خاصی در توسعه‌ی نفس وجود دارد که مستلزم تلاش بسیاری برای رسیدن به موفقیت هستند. پیش از آنکه توسعه‌ی نفس را برای خودتان به اولویت تبدیل کنید، باید ابتدا با مراحل آن آشنا شوید و ما در ادامه قصد داریم مراحل توسعه‌ی نفس را که شما برای پوشاندن جامه‌ی عمل به اهداف و دستیابی به موفقیت مطلوبتان باید آنها را امتحان کنید به شما معرفی می‌کنیم.

مرحله‌ی اول- خود آگاهی
اولین گام به سمت توسعه‌ی نفس این است که به تمام نقاط قوت و ضعف‌‌‌های خود فکر کرده و خودتان را تجزیه تحلیل کنید. این کار خودآگاهی شما را بالا برده و کمک می‌کند که خودتان را بهتر درک کنید . بعلاوه، از ضعف‌ها و قوت‌های خودتان هم اطلاع پیدا می‌کنید: به یاد داشته باشید که بدون خود آگاهی توسعه‌ی نفس اتفاق نمی‌افتد. چرا که شما باید بدانید در حال حاضر کجا ایستاده‌اید و کجا می‌توانید مهارت‌های لازم برای رشد‌تان را بهبود ببخشید.
مرحله‌ی دوم-مقایسه
اغلب اوقات به ما گفته می‌شود به دلیل صدمه‌ای که به ما وارد می‌شود خود‌مان را با دیگری مقایسه نکنیم، با این حال باید افرادی که در زمینه‌ی مطلوب شما برای موفقیت فعالیت می‌کنند را شناسایی کنید تا بتوانید معیاری از آنچه می‌خواهید باشید تعیین کنید. با این‌که انسان‌ها همه با یکدیگر متفاوت بوده و فرصت‌های مختلفی در زندگی دارند، اما مسلما یک سری مهارت‌ها هست که برای زودتر به ارمغان آوردن موفقیت می‌توان آنها را فرا گرفت. توجه داشته باشید که مقایسه کردن خودتان به این معناست که یاد بگیرید دیگری چه کرده که انقدر در کارش خوب است نه اینکه او را رقیب خود تصور کرده و بخواهید صرفا از او بهتر باشید. همچنین در هنگام نیاز نباید هیچ گاه از کمک خواستن خجالت بکشید.
مرحله‌ی سوم- تغییر
پس از آنکه متوجه شدید برای تحقق اهدافتان به چه مهارت‌ها و توانایی‌های احتیاج دارید- باید شروع به فکر کردن در مورد این کنید که چطور با بهبود آنها می‌توانید زندگیتان را بهتر کنید. انگیزه‌ی لازم برای انجام این کار اهمیتی ندارد و شما فقط باید تغییراتی که باید اعمال شوند را شناسایی کرده و از مهارت‌های بهبود یافته‌ی خود برای کار بر روی پیاده سازی آنها استفاده کنید.
مرحله چهارم- پذیرش
وقتی آنچه می‌خواهید در زندگی بدست آورید. و همینطور مهارت‌ها و تغییرات لازم را پیاده سازی و اعمال کردید، آماده‌ی حرکت به مرحله‌ی پذیرش هستید این یعنی آنکه شما باید نقاط ضعفتان را شناسایی کرده و آنها را بعنوان بخشی از خودتان بپذیرید. هیچکس عالی نیست، بنابراین آگاهی و پذیرش ضعف‌هایتان باعث تقویت عزت نفستان خواهد شد. کافی است وقت و تلاش لازم را صرف غلبه کردن بر آنها بکنید.
مرحله‌ی پنجم- برنامه ریزی
شاید بخواهید زبان جدیدی را یاد گرفته و یا شروع به نقاشی کنید. فرقی نمی‌کند چه هدفی را می‌خواهید بدست بیاورید، باید در طی مسیر فهرستی از اهداف کوچکتان تهیه کرده و به ترتیب اهمیت آنها را بچینید. اهداف کوتاه و بلند مدت تعیین کنید، هر طور که ترجیح می‌دهید آنها را بچینید، و هر هدفی که محقق می‌کنید را یادداشت کنید. برنامه ریزی خیلی در زمینه‌ی توسعه‌ی نفس اهمیت دارد چرا که به شما کمک می‌کند بدون انحراف در خطی راست حرکت کنید. لیست کارهایی که تکمیل می‌کنید به شما کمک می‌کند تا نتایج این حرکت رو به جلو را ببینید و به شما کمک می‌کند که در مسیر پیشروی کنید.
مرحله‌ی ششم-به پتانسیل شخصی خود دست پیدا کنید
نترسیدن از پا گذاشتن خارج از منطقه‌ی امنتان چراکه این تنها راهی است که می‌توانید به تمام پتانسیل خود دست یابید. از ارزش واقعیتان اطلاع پیدا کنید، از تجربه‌ی چیزهای جدید یا شکست در تجربیات جدید نهراسید. خارج شدن از منطقه‌ی امنتان ممکن است باعث شود بتوانید استعداد نهفته‌ای را در خودتان پیدا کنید. توسعه‌ی مهارت‌هایتان به صبر احتیاج دارد، پس بر مسیر متمرکز بوده و از چیزی نهراسید.
مرحله‌‌ی هفتم- توسعه‌‌ی نفس
جوری به اهداف توسعه‌ی نفستان فکر کنید که انگار در آسمان هستند- احتمالا هرگز نمی‌توانید آنها را لمس کنید اما قطعا می‌توانید به آن برسید. اگر توسعه‌ی نفس هدفی است که می‌خواهید در آن سرمایه گذاری کنید، هرگز تسلیم نشده و همینطور به بدست آوردن هر آنچه می‌خواهید برای ذهن، روح و زندگیتان ادامه دهید. توسعه‌ی نفس یک فرآیند ابدی است که به ما کمک می‌کند زندگی خود را متعادل کرده و به شادی برسیم و مهم‌تر از همه آنکه به ما این توانایی را می‌دهد که در هنگام رویارویی با موانع و مشکلات، با استفاده از ایمان به خودمان و توانایی‌هایمان که در طی زمان قوی‌تر می‌شوند، غلبه کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید