چگونه با این ۱۲ قدم زندگی تان را بهبود ببخشید

0
349
چگونه با این ۱۲ قدم زندگی تان را بهبود ببخشید

چگونه با این ۱۲ قدم زندگی تان را بهبود ببخشید

چندبار به خودتان گفته اید که این بار دیگر برای بهبود زندگی تان قدمی بر می دارید اما دست آخر هیچ کاری نکرده اید؟ چندبار تا بحال به خودتان قول داده اید که جنبه هایی از زندگی تان را که از آنها راضی نیستید را تغییر می دهید اما قول هایتان فقط حرف بوده و هیچ وقت عملی نشده اند؟
چه چیزی مانع شماست؟ چه چیزی شما را از قدم برداشتن به سمت بهتر کردن زندگی تان باز می دارد؟
دلیل تمام اینها کمبود یا نبود شور و شوق، انگیزه، تمایل، عزم و اراده، نظم و انظباط و مسائلی از این دست می باشد.
آیا شما هم مثل خیلی های دیگر به خودتان ( مخصوصا از اول سال یا حتی شنبه) قول می دهید که زندگی تان را تغییر بدهید اما نمی شود؟ این حالت ممکن است گاهی هم با خواندن کتاب یا مقاله ای راجع به کسی زندگی اش را تغییر داده یا موفقیت در زندگی کسب کرده به شما دست بدهد. اما خب،‌  این تمایل به تحول و بهبود خیلی هم دوام نیاورده و شور و شوق یا اصطلاحا جوی که در خود حس می کنید به سرعت سپری می شود و دوباره همان آدم همیشگی می شوید.
اما آیا واقعا امکان بوجود آوردن تغییرات مثبت در زندگی وجود دارد؟ بله، قطعا این هدفی است ممکن، اما باید برنامه ریزی کرده و یک سری تکنیک ها و استراتژی های خاص را دنبال کنید و در دیدگاه و شیوه ی تفکر خود تغییراتی درونی ایجاد کنید.
۱۲ قدم برای بهبود زندگی
۱.تصمیم بگیرید که  چه چیزی را میخواهید بهبود ببخشید. در جایی آرام و تنها که کسی مزاحمتان نشود بنشینید و لیستی از اهدافتان تهیه کنید. پس از آن، چیزی که نوشته اید را تجزیه تحلیل کنید تا ببینید که آیا واقعا می خواهید به مواردی که نوشته اید دست یابید یا خیر. احتمالا بعضی موارد خواهند بود که از آنها صرف نظر می کنید و نمی خواهید فعلا برای دست یابی به آنها تلاشی کنید! اهدافی که واقعا نمی خواهید به آنها دست پیدا کنید و خیلی برایتان مهم نیستند را خط بزنید.
۲. کپی کنید، مواردی که از آنها مطمئن هستید و خط نزده اید را روی کاغذ دیگری یادداشت کرده و آنها را به ترتیب  اهمیت اولویت بندی کنید.
۳. به یک برنامه فکر کنید، برنامه ای به شما در محقق کردن این اهداف کمک کند. این برنامه باید تا جایی که میشود عملی باشد. از فکر، بصیرت و بینش، تخیل و خلاقیتتان استفاده کنید.
۴. تصمیمی بگیرید، گام اولتان را مشخص کنید، حتی اگر کوچک باشد، تصمیمی بگیرید که بتوانید در لحظه عملی اش کنید، مثلا کتابی بخرید که راجع به رسیدن اهدافتان به شما اطلاعاتی می دهد، در یک سخنرانی خاص شرکت کنید، به سی دی های انگیزشی گوش کنید، به دنبال کلاس ها یا کارگاه هایی بگردید که بتواند به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کند، یا اصلا هر قدم دیگری که بتواند شما را به رسیدن به اهدافتان نزدیک کند.
۵. کتاب ها و مقالات الهام بخش و انگیزشی درباره ی انسان هایی که در همان هدفی که میخواهید به آن دست بیابید موفقیت کسب کرده اند مطالعه کنید. این کار شور و شوق و انگیزه ی شما را بیشتر خواهد کرد.
۶. پیشرفت هایی که میخواهید در زندگی تان ایجاد کنید را تجسم کنید، یک جوری که انگار به حقیقت پیوسته اند. تصاویر ذهنی واضح و زنده از خودتان که به هدفتان رسیده اید متصور شوید.
۷. با فکر کردن به اینکه دوست دارید زندگی تان چگونه باشد و چگونه بنظر بیاید تمایل، شور و شوق و انگیزه ی خودتان را حفظ کنید. همچنین به منافع و مزایایی که با رسیدن به این تغییر یا هدف متوجه زندگی تان میشود فکر کنید. مثلا شرایطتان، وضعیت مالی تان، سلامتی تان یا هر چیز دیگر.
۸. اهدافتان را مدام با خودتان مرور و تکرار کنید.این کار اهدافتان را به طور مداوم به شما یادآوری خواهد کرد و ناخودآگاه شما را برای دستیابی و رسیدن به آن اهداف برنامه ریزی خواهد کرد.
۹.نگذارید هیچ چیزی مانع شما برای رسیدن به اهدافتان شود. در مقابل موانع، دیر رسیدن ها یا سختی ها تسلیم نشوید. فرقی نمی کند که چقدر زمان یا تلاش احتیاج دارد، در رابطه با تصمیمتان مصمم باشید. این دقیقا روشی است که افراد موفق دنبال می کنند.
۱۰. پرورش و توسعه ی اراده و نظم و انظباتی قوی در خودتان، به شما قدرتی برای غلبه بر هر مانع و سختی ای می دهد و باعث می شود در تلاش هایتان مصر بوده و پافشاری کنید. این دو مهارت( اراده و انظباط نفس قوی) با تکنیک ها و روش های خاصی قابل بهبود و توسعه هستند.
۱۱. به خودتان و توانایی تان برای بهبود زندگی تان، وضعیت مالی تان، عادت هایتان و رفتارهایتان ایمان داشته باشید.
۱۲. قلبا پذیرای تغییرات باشید. منفعل نباشید، منتظر این نباشید که بدون انجام هیچ کاری تغییرات و پیشرفت ها خودشان شامل زندگی شما شود. اقدام کنید، از فرصت ها استفاده کنید، واقعا خواستار تغییر عادات و شیوه ی زندگی تان باشید.
به یاد داشته باشید که فقط عزم کردن و تصمیم گیری کافی نیست، باید دست به کاری بزنید. اگر قبلا تصمیمی گرفته اید اما دنبالش نکرده اید، به این دلیل است که در رابطه با آنها خیلی جدی نبوده و تمایلتان برای دستیابی به آنها به اندازه ی کافی قوی و راسخ نبوده است.
شما می توانید سطوح مختلف زندگی تان را بهبود ببخشید، اما لازم است برنامه ای را دنبال کنید، شور و اشتیاق، علاقه و انگیزه ی خودتان را حفظ کنید و در مواجهه با سختی ها و موانع تسلیم نشوید. ممکن است رسیدن به اهدافتان زمان و تلاش زیادی ببرد، اما بدانید که رسیدن به آن ارزشش را داشته و تاثیرات مثبتی را در زندگی تان خواهد گذاشت.