چگونه انگیزه و اشتیاق خود را بصورت پایدار حفظ کنیم

داشتن شور، اشتیاق و علاقه یکی از ارکان مهم زندگی در این زمانه است. ولی چطور می توانیم چنین شرایطی را بدست آوریم؟ خب به نظر می رسد که باید آنقدر بر روی آن کار کنیم تا این خصوصیات بصورت عادت در ما نهادینه شوند.

شاید شما هم جز آن دسته از افرادی باشید که در شروع کار بسیار با علاقه و انرژی فراوان پیش می روید، ولی پس از گذشت زمان به مرور خسته و از ادامه کار منصرف می شوید.

بیشتر چنین شرایطی در هنگام شروع فعالیت های ورزشی، تصمیم برای بهبود شرایط زندگی، رژیم لاغری و یا یادگیری موضوعات جدید پیش می آیند.  ولی متأسفانه عواملی مانند تنبلی، فقدان شور و اشتیاق اولیه و از دست دادن اراده مانع پیشرفت در کار ها می شوند. و به مرور انجام این کارها نزد عموم بسیار سخت و دشوار به نظر می رسند.

اغلب برای رفع چنین مشکلاتی افراد شروع به انجام فعالیت هایی از قبیل تمرکز، مدیتیشن، تمرینات منظم و یا برنامه های مشابه دیگر می کنند. هدف آنها خود سازی و بهبود وضعیت روحیشان است. ولی متأسفانه آنها در بیشتر مواقع به دنبال کسب نتایج سریع از چنین فعالیت هایی هستند و به همین دلیل با شکست مواجه و از ادامه این روند صرف نظر می کنند.

از مهم ترین عوامل برای موفقیت در تمامی امور زندگی پشتکار و اختصاص زمان کافی است. و موفقیت در زمینه هایی مانند خود سازی و تزکیه روحی از این قضیه جدا نیستند.

  • چطور می توانیم بر چنین مشکلاتی غلبه کنیم؟
  • وقتی که انگیزه و نظم موجود در کارها از دست رفت چه کار کنیم؟

ممکن است اهداف تعیین شده واقعاً ارزش تلاش را داشته باشند. ولی متأسفانه نیرو و انرژی کافی برای ادامه و تکمیل آنها وجود نداشته باشد.  عادات نا مناسب، برنامه ریزی نا درست و کاهش قدرت درونی از موانع مهم و تأثیر گذار در شکست به حساب می آیند.

مردم کتاب های فراوانی را خریداری می کنند، در کلاس ها و گروه های متفاوتی شرکت می نمایند ولی با این وجود همیشه از شکست های پی در پی گله دارند. چنین عواملی باعث ایجاد افسردگی و از دست دادن انگیزه، کاهش اعتماد به نفس و ناراحتی در میان افراد می شود.

اکثر مواقع پس از گوش دادن به سخنرانی، دیدن فیلم هایی خاص و یا مطالعه کتابی مرتبط، سطح انرژی و علاقه افراد به حد زیادی افزایش پیدا می کند. ولی متأسفانه این تغییرات بصورت پایدار نیستند.

برای افزایش انگیزه چه کار باید کرد؟

برای دستیابی به این اهداف باید سعی کنید که چنین احساساتی را از کوتاه مدت به طولانی مدت تبدیل نمایید و تمرکز بیشتری بر روی آنها انجام دهید.  به هر حال چطور می توان به چنین هدفی دست پیدا کرد؟

راهکار هایی برای افزایش علاقه و اشتیاق

  1. ۱۰ دقیقه در روز به خواندن و فکر کردن در مورد مزایای رسیدن به اهداف تعیین شده اختصاص دهید.
  2. هر روز مطالبی را در مورد افراد موفق و شیوه دستیابی به چنین موفقیت هایی مطالعه نمایید.
  3. هر روز در محلی بی سر و صدا بنشینید و خود را به صورت پر انرژی و با شوق و اشتیاق در حال انجام کارها مجسم کنید.
  4. از عوامل مهم در هر موفقیتی اختصاص زمان کافی به همراه پشتکار و صبوری است. به همین دلیل نباید به زودی تسلیم موانع موجود در مسیر شوید.
  5. این شرایط همانند داستان کسی است که به دنبال طلا بود و روز ها وقت خود را صرف حفاری زمین کرد. در نهایت از این کار خسته و از ادامه آن منصرف شد. پس از آن فرد دیگری در محل حاضر شد و تنها پس از کندن چند سانتیمتر به طلاها دست پیدا کرد. حتی اگر شاهد پیشرفت هایی هم نبودید باید صبر پیشه کنید زیرا ممکن است تنها چند سانتیمتر با موفقیت فاصله داشته باشید.
  6. همیشه در حال تکرار موضوعاتی باشید که انگیزه را تقویت می کند و هیجان بیشتری در شما بوجود می آورد.
  7. هیچگاه به خود نگویید که دستیابی به هدف تعیین شده دشوار است. با اندکی تفکر و ایجاد تغییر می توانید آن را تبدیل به فعالیتی لذت بخش کنید.
  8. وقتی در مورد موضوعی خاص تصمیم گرفتید به آن پایدار باشید و حتی اگر شور و شوق خود را از دست دادید از ادامه مسیر منصرف نشوید. اگر کار پیش روی شما بسیار سخت و دشوار بود، پشتکار داشته باشید و به سادگی پذیرای شکست نباشید.

 

همیشه در مورد مزایای کار هایی که قصد انجام آن را دارید فکر کنید. و سعی کنید تا نتایج آنها را برای خود به تصویر بکشید.

به خاطر داشته باشید که این زندگی متعلق به خود شما است و باید مسئولیت آن را نیز بپذیرید. چرا باید در مقابل تنبلی و برنامه ریزی نادرست سر فرود آورید؟ باید بپذیرید که قدم نهادن در این مسیر راحت نیست و ممکن است در این مسیر با مشکلاتی مواجه شوید.

خوشحالی خود را پس از دستیابی به موفقیت مجسم کنید.  به نکات مثبتی که پس از غلبه بر تنبلی، غلبه بر افکار منفی، و یا برنامه ریزی نادرست برای شما به وقوع خواهد پیوست فکر کنید. سعی کنید که فقط به اهداف خود تفکر نمایید و هیچ گاه درگیر حاشیه ها نشوید.

درگیر احساسات ناگهانی نشوید زیرا ممکن است چنین احساساتی شما را به مسیر نا درست هدایت کند. همیشه مقاوم و هوشیار باشد و سعی کنید تا انرژی های مخفی خود را بیدار کنید.

تسلیم نشوید و به ادامه مسیر مصمم باشید حتی اگر در این راه با مشکلات فراوانی رو برو باشید. اگر این راه را با موفقیت ادامه دهید و از قدرت تخیل و انرژی مثبت خود استفاده کنید مطمئن باشید که به زودی شاهد رشد شور  و اشتیاق  در خود خواهید بود.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید